Kategorie

Ploty kolem obydlí

Ploty vypovídají mnohé o svých majitelích. Plot je to první, co kolemjdoucího upoutá. Někdo preferuje spíše jen symbolický předěl mezi svým pozemkem a okolím, někdo staví téměř ochranný val. Výška plotu je samozřejmě závislá nejenom na přání stavebníka, ale také na prostředí, kde bude stát.
Symbolické oplocení (maximálně do výšky 1 m) téměř nevnímáme. Zvláště, je-li lemováno okrasnými keři. Takovéto oplocení si dnes mohou dopřát spíše jen obyvatelé satelitních městeček. A nebo ti, kteří se neuzavírají před sousedy, a zejména nemají strach z vandalů a zlodějů.

Výběr plotu

Pokud si chceme chránit své soukromí a majetek, zvolíme účelové oplocení (minimálně 1,5 m). Nezapomínejme však, že plot by neměl přesahovat výšku 1,80 metru. Potom působí na kolemjdoucí spíš jako vězení. Velký vliv na vzhled mají svislé sloupy. Nemělo by jich být moc a neměly by být příliš nápadné, aby nepůsobily násilně. Těžší sloupky použijeme jen u vjezdů nebo u branky, aby udržely závěsy vrat a dveří. Plot by měl vždy ladit s domem. Měli bychom ctít barvu nebo materiál použitý na domě. Je nesčetné množství možností, jaký plot můžeme zvolit. Obecně můžeme zvolit přírodní živý plot, pletivo nebo plot zděný. Každý plot má svá pro a proti.

Živé ploty

Jsou snem všech milovníků přírody a přírodního vzhledu. Působí pozitivně na lidskou psychiku, skvěle se hodí téměř do každého prostředí, dokáží splynout s okolím, chrání před hlukem a prachem. Nevýhodou je, že nějaký rok potrvá, než dorostou do požadované velikosti. Na každou zahradu se hodí jiný živý plot. Při výběru rostliny se řídíme zejména vlastním vkusem, ale svoji roli hraje také velikost zahrady. Na velké zahradě vyniknou rozvolněné živé ploty z keřů s ozdobnými květy či plody, středně velké zahrady jsou vhodné pro stálezelené dřeviny, které svoji funkci boudou plnit desítky let. Malé zahrádky ozvláštníme popínavými rostlinami, které vysázíme ke klasickému plotu.

Kombinovat se vyplatí

Vybírat můžeme z bohaté nabídky dřevin a bylin. Pro stříhaný plot je doporučován zejména rychle rostoucí habr, buk, ptačí zob, tis, cesmína, výborný pro tvarování je také zimostráz (buxus). Pokud nás uchvátila krása nestříhaných plotů, máme také z čeho vybírat. Nejlepšího efektu docílíme tím, pokud zkombinujeme několik druhů rostlin. Zajistíme tím prolínání několika barev, a pokud při výsadbě budeme dbát na rady zahradníků, můžeme snadno docílit toho, že tento živý plot pokvete celou sezónu. Nenáročným keřem je tavolník nebo pustoryl, šeřík a meruzalka pokvetou nejlépe na plném slunci. Vhodná je také kalina, štědřenec či dřín.

Plot z pletiva

Pletivo je oblíbené zejména k oplocení velkých ploch (zahrad, sportovišť), ale své místo zaujímá i jako levnější varianta oplocení rodinného domu. Velké oblibě se těší kombinace pletiva s živým plotem. Pletivo zajistí okamžitou účinnost, a až doroste živý plot, budeme se těšit také z estetického vzhledu. Můžeme si vybrat z pletiva oplastovaného nebo pozinkovaného. Oplastované pletivo je pozinkované a potáhnuté barevným plastem v odstínu zelené, hnědé nebo bílé. Vše je vyrobeno nejmodernější technologií, která zaručuje vysokou kvalitu, dlouholetou záruku, trvanlivost a barevnou stálost . Plot tak působí esteticky a přispívá k celkovému obrazu pozemku. Životnost je udávána kolem 20 let. Běžný metr tohoto pletiva o výšce 160 cm pořídíme cca za 75 Kč. Pozinkované pletivo je vhodné pro použití v zemědělství, sadařství, lesnictví, stavebnictví, k oplocení sportovišť, zahrad rodinných domů, průmyslových objektů a parků. Standardně je pletivo vyrobeno z pozinkovaného drátu 2,2 mm (na obj. 2 mm) a standardní rozměr oka je 55 krát 55 mm. Běžný metr tohoto pletiva o výšce 160 cm pořídíme cca za 55 Kč.

Zděné ploty

Výhodou zděných plotů je zejména jejich pevnost a absolutní nepropustnost. Nevýhodou může být zase naopak přílišná izolovanost od okolního prostředí. Při stavbě masivního, zděného plotu je možno kombinovat různé materiály – přírodní kámen, beton, cihly, plotové prefabrikáty s různými druhy výplní (dřevěné, plastové či ocelové). Nezapomínejme, že na stavbu plotu musíme mít vyřízené stavební povolení.
ab
ab
ab
ab
ab