Kategorie

Plánujeme a zařizujeme úložné prostory v koupelně

K vybavení moderní koupelny patří už nejen vana či sprcha a umyvadlo, ale také koupelnový nábytek. Životní nároky se mění a s nimi také požadavky na úložné prostory.
Ke své každodenní hygieně používáme celou řadu propriet, které potřebujeme uložit tak, aby nám nepřekážely, a zároveň jsme je měli stále po ruce. K tomu nám má posloužit odpovídající koupelnové vybavení.
 

Podle čeho vybírat

Koupelnového nábytku je na trhu mnoho a jistě je z čeho vybírat. Důležité je, aby se nábytek hodil k ostatnímu vybavení, zejména k obkladům, vaně a k dlažbě. Je třeba vybírat velice citlivě, protože nábytek dokáže změnit celkový vzhled a ráz koupelny. Každopádně by místnost měla působit vzdušným dojmem.

Dalším podstatným kritériem pro výběr nábytku do koupelny je bezpečnost. Koupelna je totiž místem častých úrazů. Nábytek by proto neměl mít ostré hrany. Vzhledem k omezenému prostoru také často dochází ke zraněním o vyčnívající úchytky skříněk či ostré hrany jednotlivých kusů nábytku.

 

Místo pod umyvadlem

Koupelny většinou neoplývají příliš velkým prostorem, a proto je cenný každý centimetr. Určitě by byla škoda nevyužít místa pod umyvadlem. Skříňka pod umyvadlem by neměla být hlubší než 35 cm. Doporučovaná šířka je pak 65-90 cm. Mezi skříňkou a podlahou je vhodné nechat sokl vysoký asi 10-15 cm. To nám zajistí jednak lepší přístup k umyvadlu, jednak usnadní úklid pod umyvadlem.

Umyvadlo a skříňku přitom lze zakoupit buďto jako komplet, nebo samostatně. Na trhu je celá řada typů skříněk. Může to být například skříňka s pojízdným šuplíkem či s vyklápěcím košem.

 
 

Závěsné poličky a skříňky

Kromě skříněk pod umyvadlem je vhodné do koupelny umístit také závěsné poličky a skříňky. Velmi častým a zároveň ideálním řešením je nástěnná skříňka se zrcadlem umístěná nad umyvadlem. Ta je obvykle doplněna bodovými světly.
 
Důležité je rovněž vnitřní řešení koupelnového nábytku. Výrobci obvykle vnitřní prostor vybavují přihrádkami či libovolně sestavitelnými pořadači. Galerky bývají často opatřeny osvětlením, kosmetickým zrcátkem nebo elektrickou zásuvkou.

Skříňky také mohou být nahrazeny otevřenými poličkami či regály, které jsou doplněny koši pletenými z rostlinných materiálů. Praktické jsou rovněž pojízdné kontejnery. Jsou obvykle dostatečně prostorné a navíc je lze po koupelně libovolně přesunovat.

 

Nábytek na míru

Pokud si nevyberete z nabídky specializovaných firem, lze koupelnu samozřejmě vybavit také nábytkem na míru. Vše záleží na vašich finančních a prostorových možnostech. Pořídit si můžete také vestavěný nábytek, například pod umyvadlo.

Materiál

Nejběžnějším materiálem pro výrobu koupelnového nábytku jsou MDF desky. Vybírat však také můžete z přírodních materiálů. Z druhů dřeva je nejvíce doporučován teak nebo iroko. Jedná se o voděodolná dřeva, přičemž o teak není třeba se starat vůbec, dřevo iroko je třeba zhruba jednou za půl roku ošetřit speciálním olejem.
 
Velmi žádanými materiály jsou v poslední době také kov a sklo. U kovu je třeba dát pozor na povrchové vady, které mohou být příčinou koroze způsobené vlhkým prostředím koupelny. Nejdelší životnost mají výrobky z nerezové oceli. Své místo si v koupelnách udržely také plastové skříňky. Jejich výhodou je určitě barevnost a tvarová rozmanitost, nevýhodou pak vyšší cena.
ab
ab
ab
ab
ab