Kategorie

Pět věcí, které před zimou nesmíte podcenit

Podzim o sobě dává vědět stále víc a během pár týdnů přijdou první mrazy. Máte dům a nestihli jste ještě všechno „zazimovat“? Poradíme, na kterých pět věcí byste neměli rozhodně zapomenout.
Podzim je ten pravý čas na generální údržbu každého domu. Zimní období totiž může představovat pro stavbu jistá rizika, jejichž následků byste se na jaře pracně zbavovali. Na co tedy pamatovat a čemu věnovat pozornost?

1. Zkontrolujte okapy

Pamatujte na to, že listí, které vám do okapu v posledních týdnech napadalo, bude přes zimu pracovat, hnít a tlít. Výsledek? Pro vás nic příjemného. Okapy se ucpou, voda nebo tající sníh se v nich bude udržovat a okap zreziví. V lepším případě jej budete po zimě muset přetřít a zrevitalizovat, v tom horším vyměnit. Navíc, pokud nebude mít sníh kam odtékat, bude se vám hromadit na střeše, a to její životnosti příliš nepřidá. Okap zanešený listím představuje nejen budoucí starost, ale i riziko. Kromě vyčištění se před prvními mrazy podívejte i na napojení okapů k domu. Je důležité, aby pevně držely. Těžký sníh nebo led by je mohl odtrhnout od zdí, ohrozit vás a samozřejmě vám opět přidělat práci na jaře.

2. Máte komín? Udělejte revizi

Pokud ve svém domě topíte v kamnech na tuhá paliva, je potřeba, abyste před zimou nechali zkontrolovat komín. V případě, že takovou kontrolu podceníte, nehrozí vám jen postih (jednou ročně komín musíte nechávat kontrolovat ze zákona), ale i úraz nebo otravu. U komínů, kterými se odvádí spaliny od spotřebičů na tuhá paliva, může dojít k zaplnění komínového průduchu sazemi a tuhými úsadami až k sopouchu, potom se spaliny vrací do prostoru se spotřebičem. Před zimou nezapomeňte nechat zkontrolovat komín. Protože ve spalinách je oxid uhelnatý, může dojít k přiotrávení až k otravě. „Druhým nebezpečím je, že nečištěním průduchu komína může dojít ke vznícení sazí, které při hoření mohou dosáhnout vysokých teplot. V takovém případě pak hrozí požár domu,“ vysvětluje soudní znalec v oboru kominictví František Jiřík. Pokud máte vyvložkovaný komín, i ten potřebuje údržbu. Kontroly proto nepodceňujte a ještě před prvními mrazy objednejte kominíka.

3. Aby nefoukalo

Přestože se to na první pohled nezdá, špatně těsnící okna vám mohou přes zimu sebrat velké množství tepla. Ušetřete si čas a nechte okna a především jejich těsnost zkontrolovat. Kontrolu můžete provést sami. Nechte kontrolovaná okna v průvanu dvou místností a prsty zkontrolujte únik vzduchu. Část vám napoví i vlnící se záclona. Pokud zjistíte, že kolem spár oken vzduch skutečně uniká, pořiďte si izolační pásku. Tou stačí okna oblepit. Je spolehlivá a nezruinuje vás. Samozřejmě v nejlepším případě se hodí kompletní výměna oken, ta vás ale vyjde mnohem dráž. Na podzim byste měli zkontrolovat také to, zda okna dobře těsní. Pokud už máte nová okna a stále se vám v zimních měsících orosují, nevěste hlavu. Kondenzovaná voda, která po tabuli okna stéká, neznamená, že byste měli vadná okna. Podle odborníků si lidé odvykli přes zimu větrat. Teplý vzduch uvnitř místnosti pak není ochlazován a může způsobit orosení. Proto se nebojte a občas (zejména v koupelně, kde je vlhkost vzduchu vyšší) vyvětrejte.

4. Pozor na plyn

Máte plynový sporák, plynovou karmu nebo kamna na plyn? Rozhodně si v listopadu pozvěte na návštěvu odborníka z plynáren. Tento odborník zkontroluje rozvody plynu a potrubí po celé jejich délce, ověří, zda plyn nikde neuniká, a spotřebiče seřídí. Neuškodí ani nechat zkontrolovat v domě rozvod plynu. Pokud máte takzvané wafky, i na ty si pozvěte odborníka, který vám je před zimou vyčistí. Během měsíců, kdy jste topení nepotřebovali, se ve wafkách usazuje prach a nečistoty. Nemluvě o tom, že z předešlého topného období jsou zanešeny spalinami.  Ušetříte tím peníze, protože znečištěné topení má mnohem větší spotřebu. Stejný postup dodržte i v případě karmy, která je umístěná většinou v koupelnách. Každoroční revizi rozhodně nepodceňujte. Karma je nebezpečná především v tom, že unikající plyn necítíte a velmi snadno se můžete otrávit kysličníkem uhelnatým.

5. Vypuštěno

Kolem domu většinou využíváme studnu na zalévání kytek a zahrady. Hadice, které máte natáhnuté na zahradě, před zimou vypusťte, nechte je společně s čerpadlem vyschnout a ukliďte je na nemrznoucí místo, aby se přes zimu nepoškodily. Pokud dům na nějakou dobu opouštíte, nevypínejte vodu a topení. Opatrně se zachovejte v případě, že svůj dům na delší dobu přes zimu opouštíte. Podle odborníků se nevyplatí vypínat vodu ani topení. Tuhé mrazy by totiž mohly způsobit popraskání trubek. V případě své nepřítomnosti proto topení zcela nevypínejte.  Když byt úplně nevymrzne, měly by vodovody zůstat v naprostém pořádku. Až budete mít všechno důležité zkontrolováno, můžete si v pohodlí domova užívat volné zimní chvíle. Nezapomeňte na poslední věc – ke dveřím domu nebo garáže si nachystejte lopatu, abyste se i přes sníh ze svého domova dostali.
ab
ab
ab
ab
ab