Kategorie

Pět častých chyb při plánování rodinného domu

Rodinný dům si obvykle nepořizujeme častěji než jednou, dvakrát za život. Chyby, které při plánování našeho nového bydlení uděláme, nás tudíž budou provázet po řadu let.

Orientace ke světovým stranám

Stavebníci často zcela ignorují pozici domu vůči světovým stranám. Pro obyvatele budoucího rodinného domu je to ale zásadní otázka, která ovlivní světlost jejich domova i subjektivní pohodu v něm. Jaká jsou tedy obecná pravidla? Obývací pokoj směřujeme k jihu nebo západu, kuchyň můžeme umístit na východ, technické místnosti nebo ložnici na stranu severní.

Špatné propojení domu se zahradou

Zahrada není jenom volný prostor kolem domu. Vždy plánujte stavbu tak, aby vnějšek byl pohodlným a prakticky řešeným pokračováním interiéru. Přímé propojení interiéru s exteriérem je jeden z největších pozitiv bydlení v rodinném domě. Vyvýšené patro, třeba jen o jeden metr, volný přístup na zahradu značně omezí.
 

Klidové a obytné zóny

Navrhnout "klidové" a "aktivní" místnosti vedle sebe se obvykle nevyplácí. Nejen že se budou obyvatelé domu navzájem rušit, toto rovzržení navíc podvědomě přispívá ke špatnému spánku a většímu stresu. Striktně proto dodržujte pravidlo, kdy jedna strana bungalovu bude sloužit k odpočinku a druhá k běžnému dennímu životu.

Pozor na příkré schody

Na detailech záleží, obzvlášť pokud jsou to praktické detaily, se kterými se budete potýkat každý den. Výška schodů je jednou z takových drobností, na kterou se často zapomíná ve snaze ideálně vyplnit prostor. Komfort a především bezpečnost celé vaší rodiny jsou ale přednější. Nedopusťte, aby jednotlivé stupně schodů byly vyšší než 16,5 cm.

Pryč s průchozími místnostmi

Možná se vám to bude zdát jako radikální názor, ale průchozí místnosti patří mezi chyby, kterých dříve či později lituje každý. Jakékoli praktické využití brzo ustoupí nepříjemnému pocitu, že v místnosti prostě nikdy nemůže být úplný klid.

ab
ab
ab
ab
ab