Kategorie

Pěstování rajčat je hračka

Sezóna rajčat je v plném proudu a kromě bohaté sklizně může pěstitele překvapit i plísně a škůdci. Oběma nepříjemnostem se vyhnete, jestliže rajčatům věnujete dostatečnou péči.
Rajčata byla se kdysi pěstovala především jako dekorativní rostlina a ve středověku se ze své rodné Ameriky postupně rozšířila do celého světa. S pěstováním začala nejdříve Itálie a později se připojily i ostatní evropské země. Rajčata měla původně pouze dekorativní charakter Zdroj: Safari11, www.sxc.hu Dnes jsou rajčata oblíbená nejen pro jedinečnou chuť, ale i pro zvláštní a neobvyklé tvary i barvy. Rajče je také jedno z mála rostlin, které nevyžadují přehnanou péči. Pro své snadné pěstování se stalo nejpopulárnějším druhem.

Sazenice a výsadba rajčat

Semena rajčat se vysévají brzy na jaře, ale pro snadnější a rychlejší růst je možné koupit v zahradnictví předpěstované rostlinky. Celý postup se tím obvykle urychlí asi o pět týdnů a výška rostlinky by přitom neměla přesahovat 20 cm. Její listy musí být tmavě zelené, husté a někdy se mohou objevit i první květy. Jsou-li k dispozici pouze semínka, vysazují se na přelomu března a dubna, do zhruba pětimilimetrové hloubky. V teplém prostředí (přibližně 20°C) vzejdou do 4 dnů od výsevu. Každá sazenice se poté přepíchne do samostatných květináčků.
Na co dát pozor při pěstování rajčat - Kupujete-li předpěstované rostlinky, přesvědčte se, že mají husté tmavozelené listy. - Nevystavujte rajčata zbytečně vyšší teplotě, mohla by přestat plodit. - Zejména rajčata pěstovaná v květináči budou vyžadovat zaštipování bočních výhonků. - Používáte-li k zaštipování nůž nebo jiný nástroj, po každém použití jej umyjte. - Rajčatům škodí přelití i vysušení půdy - Proti plísním se lze bránit preventivními postřiky, již zasažené části rostliny je třeba odstranit a spálit.
Výsadba rajčat je možná ihned, jakmile to teplota umožní, to znamená, že v noci neklesne pod 12 stupňů a ve dne se pohybuje kolem 20 stupňů Celsia. Doporučuje se ve sklenících a pařeništích udržovat optimální teplotu a zbytečně rajčata nevystavovat vyšším teplotám. Rostliny ji pak budou vyžadovat a v chladnějších dnech přestanou plodit. Ještě před výsadbou rajčat je potřeba do hlíny ukotvit kolíky nebo jiné podpěry, které budou rajčata držet a podpírat (po výsadbě by kolíky mohly poškodit kořeny). Některé odrůdy vyžadují vyvazování.

Rajčata lze pěstovat i na balkoně

V našich podmínkách je pro rajčata ideálním stanovištěm skleník či fóliovník. V teplejších oblastech je lze pěstovat venku na záhonech, nicméně i u nás existují druhy rajčat, kterým naše teplota vzduchu stačí a prospívají v obyčejných květináčích na balkonech. Jedná se především o keříčková rajčata, která nepotřebují příliš velký prostor a nedosahují vysokého vzrůstu. U rajčat pěstovaných v květináčích je nutné zaštipování bočních výhonků, protože by jim rostlina věnovala velké množství energie i živin. Bohatou úrodu rajčat získáte pěstováním ve skleníku Zdroj: kix, www.sxc.hu Zaštipování se ze stejného důvodu provádí také u tyčkových rajčat pěstovaných ve sklenících. Není k tomu třeba žádných nástrojů, výhonky lze odlámat rukou, u silnějších výhonků lze použít nůž. Uštipují se pouze ty části, které jsou slabší a směřují do stran, nikoliv vzhůru. Nejvyšší čas k zaštipování je tehdy, je-li výhonek dlouhý mezi 5 a 10 centimetry.

Rajčata vyžadují častou zálivku i hnojení

Aby rostliny prospívaly a plodily zdravá a pevná rajčata, je nutné připravit půdu. To se provádí nejlépe na podzim, kdy se půda zryje a přihnojí. V jiném případě je možné hnojit několik týdnů před výsadbou přírodními i umělými hnojivy. Hnojení se provádí i během pěstování, nejméně jednou za měsíc. Rajčata je nutné chránit před plísněmi Zdroj: kodakgold, www.scx.hu Rajčata potřebují kyprou a vlhkou půdu, se zálivkou se však musí opatrně, aby nedocházelo k přelévání. Zalévá se vždy jen ke kořenům, nikdy listy či celou rostlinu, ideálně ráno či večer. Výrazným zaléváním může rostlina uhynout, neboť uhnijí kořeny a tím uhyne celá rostlina. Občas se ale můžeme setkat s opačným problémem, jenž má za následek vysychání půdy.

Choroby a plísně rajčat

Úhlavním nepřítelem rajčat jsou plísně a choroby, které napadají nejen plody a listy, ale i celou rostlinu. Mezi nejzávažnější patří plíseň bramborová, které je možné předejít preventivními postřiky. Plíseň se nejčastěji vyskytuje v chladném a vlhkém období. Pokud jsou plody nebo listy napadeny, je nutné je ihned odtrhnout, rostlinu ošetřit a zasaženou část spálit (nikdy ji nevyhazujeme na kompost). Pokud se plíseň dostane na stonky, zpravidla neexistuje možnost, jak rostlinu zachránit. Rajčata napadá ještě jeden druh plísně, která však zasáhne jen listy a stonek, plody nikoliv. Rostlina nicméně i v tomto případě uhyne a je nutné ji spálit, aby se plíseň nešířila na ostatní rostliny v okolí. Rajčatům stačí polostín, plné slunce by mohlo listy spálit. Nesnášejí průvan nebo větrné stanoviště a místo, kde je příliš vlhký vzduch. Naopak čerstvý a sušší vzduch uvítají. Chcete-li pěstovat rajčata a papriky společně, rajčata zasaďte blíže ke vchodu do skleníku. Papriky totiž potřebují vlhko a v zadní části skleníku jim ho můžete dopřát.
ab
ab
ab
ab
ab