Kategorie

Pěstitelské kalendárium- KVĚTEN

Každý měsíc vám na tomto místě přineseme informace o tom, čemu byste měli na svých zahradách věnovat zvýšenou pozornost a péči.

Pokojové rostliny

Dokončujeme přesazování většiny pokojových květin, některé z nich můžeme rozdělit, například zelenec (Chlorophytum). Voděnky, klívie, vánoční hvězdy, sukulenty a kaktusy zvolna připravujeme na letnění. Přes den je necháme v polostínu na balkóně, na noc je přeneseme zpět domů. Po půlce května už je můžeme nechat venku po celé léto.

Pokojové květiny s chlupatými listy  (africké fialky, gloxinie, ale i pokojové begonie)  mají rády polostín a zálivku do misky. Dejte pozor na úpal a přeschnutí zeminy

Balkónové rostliny

Připravíme si osázené truhlíky a po ledových mužích je bez obav umístíme ven. Do truhlíků a nádob už můžeme vysadit begonie, jiřinky i durmany. Otužilejší pelargónie začínáme pravidelně přihnojovat tekutými hnojivy. Převislý plectranthus zaštipujeme, podpoříme rozvětvení a košatost.

 

Kromě krásné dekorativní balkónovky získáme i přírodní mucholapku. Keříky Plectranthusu  totiž odpuzují hmyz

Ve skleníku

Dokončujeme výsadbu rajčat, paprik a okurek, cuket, melounů a lilků. Sledujeme první výskyt škůdců jako jsou molice a mšice. Vyvěsíme žluté lepové destičky proti třásněnkám.

Zeleninové záhony

Sklízíme ředkvičky, salát, špenát a reveň. Přímo na záhon vyséváme okurky,  kopr, pór, keříčkové a popínavé fazole, letní salát a pozdní mrkev. Na záhony natáhneme netkanou textilii a vysadíme košťáloviny. Jakmile se počasí ustálí, vysadíme na připravené a prohnojené záhony okurky, papriky, lilky, melouny, tykve, rajčata a celer. Bylinkový koutek osázíme předpěstovanou majoránkou, bazalkou a rozdělíme pažitku, aby trsy zesílily.

Na vinici

V polovině května provedeme první preventivní postřik proti padlí révovému. Můžeme ho spojit s aplikací insekticidů proti obalečům. Upřednostňujeme sirnaté přípravky: Kumulus WG, Sulikol K, Thiovit.

Ovocné stromy

Ihned po odkvětu stromů stříkáme organofosfáty (Zolone EC) proti pilatkám. Také provedeme druhý preventivní postřik jabloní proti strupovitosti a padlí. Proti strupovitosti ošetříme i hrušně.

Drcená kůra je k dostání v mnoha barevných odstínech. Mulčování prospěje koniferám, živým plotům, ale také vřesovištním partiím

Okrasná část zahrady

Odkvetlé cibuloviny mírně zaléváme a přihnojíme je kompostem pro lepší vyzrávání cibulí. Pečujeme o trávník, doséváme holá místa, za sucha a po posečení zaléváme. Poprvé prostříháme letorosty živých plotů. Zkrátíme odkvetlé výhony šeříku, zlatice, komule a dalších na jaře kvetoucích keřů. Vysazujeme předpěstované letničky a hlízy jiřin na záhony. Rozdělíme trsy okrasných trav. Vyséváme letničky a dvouleté karafiáty. Stále udržujeme záhony nakypřené, v čistotě bez plevele a přiměřeně zaléváme.
ab
ab
ab
ab
ab