Kategorie

Paříž nabízí nejlepší investiční příležitosti v oblasti nemovitostí

Paříž vévodí letošnímu žebříčku evropských metropolí, které jsou nejlepší pro investice do nemovitostí. Toto zjištění vyplynulo ze studie "Evropské nemovitosti: Trendy v roce 2007", vydané společností PricewaterhouseCoopers ve spolupráci s Urban Land Institut.
V průzkumu bylo dotazováno téměř 400 předních osobností působících v oboru nemovitostí. Paříž je vysoce hodnocena jak pro dobré vyhlídky na celkovou návratnost investic, tak pro nízká investiční rizika. Díky tomu je považována za nejlepší ze všech sledovaných evropských měst. Respondenti poukazovali nejen na její ekonomickou stabilitu a udržitelný růst, ale i na skutečnost, že je jakousi „světovou vstupní branou“. Pro investory je též zajímavá z hlediska pravidelné regenerace a příležitostem k obnově.

Londýn láká developery výší nájmů

Těsně druhý se umístil Londýn. Dle respondentů jsou zde nejnižší investiční rizika a nejlepší vyhlídky na růst příjmů z nájemného, které navíc podporují obecný „optimismus z vývoje hodnoty londýnských nemovitostí“. Nicméně obavy z nároků rozsáhlých stavebních projektů jako nádraží King´s Cross, pátý terminál letiště Heathrow či zázemí pro Olympijské hry v roce 2012 zřejmě zabránily Londýnu stanout na nejvyšší pozici.

Praha si pohoršila

K metropolím, ve kterých respondenti doporučují investovat do nemovitostí, patří Madrid, Barcelona, Hamburk, Istanbul a Moskva. Praha oproti loňskému roku na žebříčku mírně klesla – z hlediska celkových investičních výnosů se letos umístila na 16. místě (v loňském roce byla jedenáctá). Díky postupnému vyzrávání trhu, které probíhalo od začátku devadesátých let, se již zařadila mezi „rozvinuté trhy“. Hodnocení možností investic do nemovitostí pro průmyslové/distribuční prostory a prostory pro maloobchod se oproti roku 2006 výrazně snížilo.

Balkán čeká rozmach

Pokud jde o možnosti rozvoje metropolí, respondenti hodnotí nejlépe Istanbul, což ukazuje na jeho směřování k vyspělému světovému trhu. Vstup Rumunska a Bulharska do Evropské unie v lednu 2007 pozitivně ovlivní trhy s nemovitostmi – ať již v Bukurešti, nebo v Sofii – na několik dalších let. Některé oblasti jsou v těchto dvou metropolích stále ještě nevyužité, a proto skýtají dobré možnosti rozvoje.
ab
ab
ab
ab
ab