Kategorie

Ovčí vlna ve stavebnictví

Proč zateplovat prostřednictvím polystyrenu, skelného vlákna apod., když máme k dispozici přírodní zdroje?
 

Chov ovcí je důležitý pro ochranu krajiny v horských a podhorských oblastech. Proto je ovčí vlny i v současnosti dostatek. Ovcí je na světě více než miliarda, každá z nich může vyprodukovat až 5kg vlny (nejméně okolo 2kg). V textilním průmyslu už ovšem nenachází takové uplatnění, jako tomu bylo dříve. Hledá si proto své místečko i v jiných výrobních a zpracovatelských odvětvích. Jednou z možností je využití ovčí vlny jako tepelně izolační materiál ve stavebnictví.

Proč je ovčí vlna vhodná právě ve stavebnictví?

 • Ovčí vlna je materiál s velmi dlouhou životností, o tom se můžete přesvědčit sami při návštěvách zámků apod. – zde můžete spatřit i několik set let staré gobelíny z ovčí vlny.
 • Rozhodně je vhodná z ekologického hlediska – na rozdíl od běžných izolačních materiálů je recyklovatelná, odpad z ní lze použít na kompost. Je zdravotně nezávadná. V tomto směru má příznivé vlastnosti navíc – dokáže adsorbovat některé škodliviny v ovzduší interiéru, jakými jsou například formaldehyd, organická ředidla nebo ozon.
 • Dokáže na sebe vázat značné množství vody (až 33% vlastní váhy), aniž by se tak narušily její tepelně izolační schopnosti. Přijímá a na druhou stranu zase uvolňuje vlhkost ze vzduchu. Může tak regulovat a navozovat přirozené klima v místnosti.
 • Ovčí vlna nehoří, je samozhášivá. Při teplotách nad 560̊ C se škvaří.
 • Je velmi příjemná na dotyk! Proto není třeba používat při pokládce ochranné rukavice. Navíc je velmi lehká a elastická, upevnit ji zvládne i jeden zručný pracovník.

Nevýhody materiálu

Přední nevýhodou je nutná ochrana proti hmyzu.  Neupravenou vlnu by mohli napadnout a poškodit různí škůdci, především moly. Užití volné, neopracované vlny je proto poněkud riskantní. Tuto vlnu se většinou nepodaří upevnit tak, aby postupně nesesedala. Izolace později není dostačující a musí se doplnit. Vlna se musí nejprve řádně očistit, vyprat v pracím prostředku a sodě (separuje se tak tuk – lanolin) a poté ošetřit speciálním, zdravotně nezávadným prostředkem k ochraně bílkovinných vláken před hmyzem.

Tato izolace není odolná proti tlaku, nedoporučuje se proto její využití pod plovoucí podlahy. Další nevýhodou ovčí vlny je její vyšší pořizovací cena. Dalo by se ale říci, že touto investicí vykonáte dobrý skutek a uděláte něco i pro své zdraví.

Využití v praxi

Izolace z ovčí vlny se hodí především pro zateplování obytných domů. Zvlášť oblíbená je při stavbě romantických roubených staveb, používá se i v případě památkově chráněných domů. Využívá se i k izolaci potrubí či rozvodů technického zařízení budov. Naopak není vhodná k vnějšímu zateplování panelových domů.
Správná skladba izolační konstrukce obvodové stěny by mohla být sestavena kupříkladu takto:
 1. sádrokarton
 2. vrstva ovčí vlny
 3. parotěsná zábrana (OSB deska)
 4. tepelná izolace (z konopí, lnu, skleněných vláken)
 5. krokev
 6. difuzní fólie
 7. vzduchová dutina
 8. dřevěný obklad

foto: www.thinkstockphotos.com

ab
ab
ab
ab
ab