Kategorie

Otevřené police - ano, nebo ne?

Zasklené police u nás mají dlouhou tradici. Je ale dobré se jí držet? Poradíme, jak přejít na police otevřené.

Knihy i hrníčky pěkně za sklem, jako to měla maminka a babička. Zbytečně se na ně nenapráší a všechno bude vypadat hezky upraveně. Na druhou stranu, pokud ze svého obydlí nechcete dělat panelákové hnízdo nebo salon paní radové, možná je načase být trochu... policově liberálnější.

Nedělejte z nich výstavku

Každý máme v rodině někoho, kdo dělá z poliček muzeum zděděného porcelánu a lidových řemesel (pokud o nikom takovém nevíte, pak jste to možná vy). Problém nastává, když exponáty začnou až příliš zavánět kýčem, je jich tolik, že málem padají dolů, nebo jsou na první pohled pečlivě aranžované, ideálně v zákrytu.

Pro děti ideální

Jako výstavku mohou otevřené police naopak s klidem použít vaše děti. U nich asi nehrozí, že by výsledek vypadal přehnaně pečlivě, a na nějakou tu přeplácanost a nevkus mají správný věk.

Prach, nebo otisky?

Do otevřených polic se skutečně o trochu víc práší (i když rozdíl není zdaleka takový, jak si možná myslíte), ale ty kryté mají také svoje nevýhody. Plná neprůhledná dvířka dělají z nábytku objemný monolit, se kterým se musí umět pracovat a do menších prostor se nehodí vůbec. A problémy skleněných dvířek všichni známe - každá šmouha, každé sáhnutí, všechno je na nich vidět. Nemluvě o třaskavé směsi skleněné tabule + všetečného hyperaktivního dítěte.

Knihy za sklem nikdo nečte

Zvlášť podivně dnes vypadají za skleněnými dvířky knihy vyrovnané v policích knihovny. Takový kus nábytku vyvolává dojem, že jsou pro vás knížky spíš dekorací. Ostatně komu by se chtělo každý den několikrát otevírat a zavírat přístup ke svazkům, které byste jinak mohli prostě jednoduše vytáhnout z police?

Kuchyňská kontroverze

A dostáváme se k hlavnímu spornému teritoriu. Patří otevřené police do kuchyně? Většina by se zřejmě shodla na jejich nepraktičnosti, ale není nutné hned považovat jejich příznivce za blázny. Otevřené police v kuchyni jsou výborný nápad minimálně pro to nádobí, které používáte denně - ostatně běžně dnes dostanete koupit celé policové a závěsné minisystémy, na kterých mohou vaše oblíbené kousky spočívat přímo nad linkou, aniž byste je museli lovit z útrob kredence.

ab
ab
ab
ab
ab