Kategorie

Osvětlení zahrady – hra světla a stínu

Zahrada je krásná nejen ve dne, ale i v noci. Nasvícené detaily květinových záhonů, větví stromů a zrcadlení vodní hladiny jezírka dodají zahradě neopakovatelné kouzlo. Na následujících řádcích si povíme, jak pro tento účel vybrat to správné osvětlení.
Zahradní osvětlení je zvláštní prvek, který si zaslouží trochu pozornosti. Je to podobné, jako bychom zařizovali byt, protože tvar, materiál, barva a umístění osvětlovadla se na architektuře zahrady přímo podílí. Osvětlení má s domem i zahradou harmonicky korespondovat anebo tvořit vhodný kontrast. Proto je pro rozmístění osvětlení třeba určit hlavní světelné body a ostatní prostor pouze doplnit bodovými světly. Je to proto, aby zahrada nevypadala jako lunapark a aby nebylo osvětlení poddimenzované. I tady platí určitá míra vkusu.

Některé rostliny vyniknou při umělém osvětlení lépe než ve dne

Osvětlení pro krásu detailu

K dispozici je široká paleta různých druhů svítidel, které technickými parametry uspokojí nároky a potřeby každé zahrady a uživatele. Zapuštěná osvětlovadla mohou být součástí trávníku, cesty, opěrné zídky, ale i jiných stavebních prvků zahrady či domu. Jejich výhodou je tlumené neoslňující osvětlení. K nepřímému tlumenému osvětlení trávníku, skupiny keřů a květin slouží nízké lampy či reflektory. Podle použitého druhu zblízka osvětlují či akcentují zajímavé zahradní prvky a detaily (zahradní plastiku, bludný balvan, kmen starého stromu).

Pokud chceme mít bezpečnou přístupovou či příjezdovou komunikaci, umístíme po okrajích řadu světel nebo si pořídíme svítící kameny

Osvětlení pro bezpečnost

Trochu jinou funkci plní svítidla, která jsou zpravidla vysoká do jednoho metru. Moderní LED technologie umožňuje využít tento úsporný zdroj energie. Sloupková svítidla se používají převážně k bezpečné orientaci okolo cest, osvětlení teras a zeleně. K přímému celkovému osvětlení komunikačních ploch zahrady slouží vysoká, samostatně stojící svítidla. To se však týká rozsáhlejších zahrad větších rozměrů, kde je třeba počítat s vyššími náklady na spotřebu elektřiny. Můžeme ale instalovat svítidla na plyn a používat je jen při slavnostní příležitosti. Na přímé lokální osvětlení plochy, například k zahradnímu stolování, používáme závěsná nebo nástěnná svítidla, která se zavěšují buď přímo na stropní konstrukce pergol, altánů a závětrných stěn, nebo na různých konzolách.

Solární svítidla jsou spíš sezónní záležitostí

Působivý efekt stínohry

Bodové reflektory jsou určené k přímému intenzivnímu osvětlení detailů nebo určitých ploch z větší vzdálenosti. Umístění "bodovek" vždy závisí na účelu osvětlení. Pro hladiny a podvodní svět bazénů, jezírek, rybníčků a fontán, případně tekoucí bystřiny, jsou vhodná osvětlovací tělesa, která vytváří atraktivní vizuální efekty (na trhu je dostatečný výběr). Pokroucené a bizarní větve vyniknou osvícené od paty stromu, někdy je ale lépe reflektor umístit dále a nasvítit strom celý. Pro to je potřeba mít cit a odhad. Vděčným objektem pro efektní stínohru jsou vysoké okrasné traviny. Světlo prosvítající skrze listy stromů a keřů vytváří efektní obrazce a zajímavé kombinace světel a stínů.

Působivé a okouzlující - zurčení vody a světelný efekt

Vkusně a jednoduše

Uvedené druhy svítidel patří do kategorie pevného zahradního osvětlení, existuje ale řada přenosného elektrického osvětlení, které slouží jen jako doplňkové nebo příležitostné. Sem patří například solární lampy či speciální osvětlení z kamene určené do japonských typů zahrad. Při výběru osvětlení bychom měli respektovat pravidla vkusu a jednoduchosti. Pamatujme, že moderní design zahradních svítidel se dobře kombinuje s  architekturou nejrůznějších historických slohů. Starodávný design osvětlovadel však k modernímu stylu novostaveb rozhodně nepatří. Zvláště ne repliky, tím méně vyrobené z plastu.
ab
ab
ab
ab
ab