Kategorie

Ostropestřec mariánský: Očistěte svá játra!

Přejídání tučnými jídly, nezdravý, sedavý způsob života, nedostatek pohybu a stále častější alkoholové dýchánky dávají naši játrům zabrat. Ostropestřec není zázračný léčitel, ale pomůže Vašim játrům tyto nešvary aspoň trochu zmírnit.

Agresivní vzhledem, silný účinkem

Ostropestřec mariánský – Silybum marianum (čeleď Hvězdnicovité - Asteraceae) je rostlina pocházející ze Středomoří. U nás se ve volné přírodě téměř nevyskytuje, ale používá se jako dekorativní rostlina pro své krásné fialové květy. Ostnaté listy mají bílé žilkování, které je rozlišovacím znakem typickým pro ostropestřec. Jedná se o dvouletku, takže kvete až druhým rokem od června do konce srpna. Semena, která obsahují léčivou látku silymarin se sbírají koncem léta a dále se suší.  Z nich se pak připravují čaje, tinktury, oleje, kapsle, nebo tablety, či se dají jen tak rozkousat.

Bez jater to nejde

Ostropestřec jakožto léčivá bylina je z léčivek nejzkoumanější vůbec. Jeho účinky byly známy již v době antiky. Veškeré formy ostropestřce se používají na všechny druhy onemocnění jater. Játra nám zajišťují energetickou a látkovou výměnu, transformaci živin, jsou nezastupitelná při detoxikaci organismu (tvoří a vylučují odpadní látky) a podílí se na trávení potravy ve střevě. V játrech také dochází k tvorbě žluči, která je nepostradatelná při trávení lipidů (tuků). Přes žlučovody se hromadí v žlučníku a dle potřeby je uvolňována do dvanáctníku, kde emulguje tuky. Dále játra syntetizují aminokyseliny, uskladňují vitamíny rozpustné v tucích (A,D,E,K) a jsou zásobárnou glykogenu.

Játra v ohrožení

Játrům velice škodí požívání tučných jídel s množstvím nasycených tuků - aditiv (emulgátory, barviva, sladidla, tavící soli, zvýrazňovače chuti, zahušťovadla a další a další) stále více se objevujících v dnešních potravinách, alkoholu, antibiotikách, syntetických látkách. Trpí při případných otravách z hub a jiných infekcích.

Malý zázrak ostropestřec

Ostropestřec a v něm obsažený silymarin pomáhá zlepšit metabolismus jaterních buněk, zlepšuje a urychluje regeneraci jaterní tkáně, a odstraňuje volné radikály, takže působí antioxidačně (volné radikály jsou velice reaktivní látky, které dokážou vyvolat rakovinu). Je jedním z nejlépe ověřených léků na jaterní onemocnění vůbec. Vyléčí cirhózu jater, následky infekčních zánětů jako je třeba žloutenka. Dále se úspěšně používá při těžkých poruchách například u alkoholiků a drogově závislých, po chemoterapii, nebo dlouhodobém užívání syntetických preparátů u obézních lidí.

Podložená fakta ostropestřce

Účinky ostropestřce byly několikrát odborně prokázány četnými výzkumy a studiemi. Užíváním přípravků ze semen ostropestřce játra čistíme, zbavujeme všech toxických látek, které se v nich hromadila a hromadí, obnovujeme a zlepšujeme jejich funkci. Přípravky z ostropestřce najdete kupříkladu zde: http://www.lekarna.cz/shop.php?txt_search=ostropest%F8ec&action=search&x=46&y=12

Bez vedlejších účinků

Nespornou výhodou ostropestřce je, že nemá žádné vedlejší účinky a neobsahuje jiné chemické, pro játra škodlivé látky či aditiva, běžné u jiných preparátů, které by mohly játra více či méně zatěžovat. V ojedinělých případech by se mohla vyskytnout alergická reakce. Nedoporučuje se užívat u těhotných či kojících žen a lidí se zvýšeným krevním tlakem, ten se totiž mírně zvyšuje.

Léčebná kúra – olej, čaj, tinktura či tablety

 Pokud chceme, aby ostropestřec efektivně účinkoval, měly by se přípravky z něj užívat pravidelně. Minimální doba je několik týdnů, či měsíců, jednotlivé kúry by se měly opakovat třeba 2-3 krát do roka. Samozřejmě že byste se měli při této kúře vyvarovat látek, které špatný stav jater zapříčinily (tučná strava, alkohol, …viz výše). Pro běžnou regeneraci a prevenci nám postačí užívat čaj. Pokud si jej připravujete sami, je důležité, aby byla semena rozdrcená, a to pro kvalitní vyluhování léčivých látek. Při léčbě závažnějších onemocnění volíme silnější produkty - oleje, tablety, tinktury.
Foto: www.lekarna.cz
Archiv redakce Světa bydlení
ab
ab
ab
ab
ab