Kategorie

Osm tipů, jak mít spokojené pokojovky

Osm tipů, jak mít spokojené pokojovky

Proč jedna vadne a jiná rozbaluje jeden list za druhým? Pěstování pokojovek se může zdát jako věda. Stačí ale pár triků a pozornosti a ono to půjde. Pojďte si s námi projít základy pro spokojený život květin.

Zelenající byty už dávno nejsou výsadou jen starších ročníků. Pokojovky zažívají svůj boom i v bytech mladších generací. Jak se ale o svou urban jungle pořádně postarat? Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou svým pokojovkám lépe porozumět.

  1. Přizpůsobte výběr pokojovky bytovým podmínkám

Máte doma sucho a slunce praží celé odpoledne? Nebo naopak bydlíte ve stinnějším bytě s vyšší vlhkostí? A co průvan, který ne každá rostlinka snese? Pro každý pokoj, ve kterém je alespoň trochu přirozeného světla, se najde vhodná pokojovka. Jen je potřeba hledat.

  1. Volte rostliny podle osobnosti

Konvičku nedáte z ruky, nebo si květin všimnete, až když vyloženě prosí o přísun vody? Neberte to jako charakterovou vadu, jen prostě přizpůsobte výběr své povaze. Pro notorické přelévače se hodí masožravky, kapradiny a marantovité rostliny, pro zapomnětlivce pak zamiokulkas, tchýnin jazyk, tlustice, kalanchoe nebo aloe vera.

  1. Posuzujte rostliny individuálně

Zalévat pokaždé všechny rostliny stejně se nevyplatí. Zatímco některým nesmí půda mezi zalitími vyschnout, jiné permanentní přemokření nesnáší. Zjistěte si, z jakých podmínek rostliny pochází – hodně vám to napoví o jejich požadavcích. Jak na tom půda s vláhou je, zjistíte, když do ní opatrně zapíchnete prst. A stejně jako zálivku, tak i hnojivo volte podle typu rostliny, kaktusy mají jiné nároky než třeba kapradiny.

  1. Používejte květináče s odtokovými otvory

Odtok brání hromadění vody, které často vede k hnilobě kořenů. Ne vždy se vám povede zalít úplně přesně, díky odtoku přebytečná voda vyteče a květina bude spokojená. Pokud se vám nelíbí květináče vzhledově, vyřešte to obalem na květináč. Kontrolujte ale, jestli vám v obalu nestojí rostlina ve vodě.

TIP: Díky odtokovým otvorům můžete regulovat zálivku i tak, že zaléváte přímo do podmisky a rostlina si vezme jen tolik vody, kolik potřebuje. Přebytečnou vodu pak vylijte.

  1. Respektujte vegetační období

Zatímco na jaře v přírodě všechno pučí, v zimě, kdy je méně světla, je vegetační klid. Proto na jaře a v průběhu léta přesazujte, řízkujte, hnojte a vydatněji zalévejte. V zimě pak nechte rostliny odpočívat. Omezte zálivku i hnojení a s přesazováním si počkejte zase do dalšího jara.

  1. Dopřejte pokojovkám sprchu

Listy plné prachu nedýchají, hůře fotosyntetizují a jsou méně odolné proti škůdcům. A tohle všechno můžete vylepšit pouhou sprchou! Navíc tekoucí vodou vyplavíte nahromaděná (a již využitá) hnojiva. Tak je dejte do vany nebo sprchového koutu a zapršte jim vlažnou vodou dosyta.

  1. Nové rostliny dejte do karantény

Chápeme, že každý nový přírůstek chcete okamžitě vystavit a kochat se. Ale občas si domů kromě zeleně přinesete i škůdce. Proto dejte novou rostlinu na 14 dní stranou od ostatních a pravidelně ji kontrolujte, jestli to na ní nežije.

TIP: Při hledání škůdců pomůže i lupa. Prohlédněte pořádně i spodky listů, na kterých se daří zejména savým škůdcům.

  1. Pozor na jedovaté rostliny

Máte doma děti nebo čtyřnohé mazlíčky, kteří musí ochutnat vše nové? Pozor na to, co domu nosíte. Většina pokojovek v nějaké míře toxická je. Proto si před koupí o rostlině zjistěte, jak na tom je, případně ji umístěte z dosahu nenechavých ruček a pacek.

TIP: Mezi nejedovaté patří prakticky všechny kapradiny, maranty, calathey nebo třeba oxalis. 

 

ab
ab
ab
ab
ab