Orkán, který se v minulých dnech přehnal nad Evropou a v Česku způsobil klientům pojišťoven stamilionové škody, by neměl bezprostředně vyvolat nárůst cen pojištění majetku. Pokud by se však podobné katastrofy brzy opakovaly, pojišťovny by mohly živelní rizika zdražit.
"Neočekávám žádný dopad do cen pojištění v Česku," řekl ředitel makléřské pojišťovací společnosti Insia Ivan Špirakus. Aby se škody nějak významněji promítly do sazeb, musely by podle něj celkové pojištěné škody přesáhnout alespoň miliardu korun. Zatím se pojištěné škody odhadují v řádu několika stovek milionů korun.
Příliš brzy na přesné soudy
"Situace v oblasti škod způsobených orkánem je příliš čerstvá na spekulace o vývoji cen," uvedl tajemník České asociace pojišťoven Tomáš Síkora. Pojišťovny podle něj musejí nejprve detailně zmapovat stav a vyhodnotit, zda jde o anomální riziko, nebo lze očekávat cyklické stavy.
Vliv na sazby nelze vyloučit, míní mluvčí Kooperativy Marek Vích. Je to podle něj nejen kvůli rostoucímu počtu značných výkyvů počasí provázených škodami v ČR, jako byly loni rekordní škody způsobené tíhou sněhu a ledu a letos nebývale silný vítr, ale i kvůli celkové situaci ve světě. V Evropě řádila vichřice, v USA mrazy, v Austrálii požáry. Dá se tedy prý předpokládat tlak ze strany zajistitelů, kteří pojišťují pojišťovny proti nadměrným rizikům.
Odfouknuté a poničené střechy, to je častý následek vichřice
Proč se zdražování konat asi nebude?
Pojištění proti vichřici tvoří v celkové ceně živelního pojištění asi 10 až 20 procent, takže dopad zvýšení by podle Špirakuse stejně byl minimální. Vzhledem k vysoké konkurenci a značným ziskům za rok 2006 si to pojišťovny zřejmě nedovolí promítnout do konečných cen, a to i kdyby mírně zdražilo zajištění, poznamenal. Spíše očekává u některých typů budov (dřevostavby, plechové haly atd...) zpřísnění upisování, tedy vyšší požadavky na makléře při popisu rizik a větší rozsah informací o kvalitě údržby či použitých materiálech.
Zdroj: ČTK