Solária mají své příznivce i odpůrce – je jejich užívání vhodné či nikoliv? Jako u mnoha jiných problematických otázek i zde zajisté platí: „Všeho s mírou!“.
Mnoho lidí trpí na podzim a v zimním období nedostatkem slunce, nevyhovuje jim pobledlá pleť, a navštěvují proto hojně solária. Někteří využívají solárií i před začátkem léta, aby svou kůži připravili na silnější sluneční záření. Solária se tedy ještě stále těší velké oblibě, a to nejen u žen. Ve studiu je proto někdy zapotřebí objednat se delší dobu dopředu – pro ty, kteří nechtějí čekat, jsou tu domácí solária…
Výhoda domácích solárií
Logickou výhodou domácího solária je samozřejmě to, že je to pohodlnější varianta – nemusíte chodit ven za nevlídného počasí, nemusíte se časově přizpůsobovat.
Pořízením domácího solária byste měli také ušetřit. Domácím soláriím stačí 220V, příkon se pohybuje od 1200W - 3500W. Domácí solária jsou většinou menší než ta profesionální. Pokud ale nemáte doma dostatek prostoru, jsou na trhu k sehnání také pojízdná solária na kolečkách, která se dají složit.
Typy solárií
Nejmenším typem solária, které si můžete pořídit domů, je obličejové solárium. K dostání je už od 2000kč. Dále existují jednostranná (panelová) solária – ozařují jednostranně celé tělo. Takovýto opalovací panel lze pořídit cca za 15000kč. Nejznámější jsou oboustranná (tunelová) solária. Cena domácího oboustranného solária závisí na jeho vybavení – obyčejné tunelové solárium můžete zakoupit i za 30000kč. Ta luxusní jsou ale mnohem dražší, mohou stát 80000kč a více (tato solária pak mají větší počet trubic, lepší vybavení – ventilátory, rádio aj.). Domácí solária se vyrábí v provedení 20, 24 a 26 trubic. Všechna domácí solária mají časový spínač. Oboustranná domácí solária mohou plně nahradit nákladné opalování v solárním studiu. Před horizontálními tunelovými solárii dávají někteří uživatelé přednost vertikálním soláriím. Právě tato solária jsou velmi vhodná pro domácí použití – jsou mnohem méně náročná na údržbu, čištění a hygienu. Výhodou je také to, že zabírají menší prostor. A hlavně – zajišťují rovnoměrné opálení. Existují také speciální křesla a opalovací desky, které září na tělo z několika stran. Využívají je lidé, kteří se necítí dobře v uzavřeném tunelu.
Zásady zdravého opalování
Většina solárií produkuje především UV-A záření, které způsobuje zhnědnutí pokožky a méně UV-B záření, které reaguje s pigmentem pokožky a může způsobit zarudnutí. Solárií byste rozhodně měli používat s rozumem. Hlavně uživatelé domácích solárií by si měli dobu strávenou v soláriu raději zapisovat, aby nepřekročili možný limit – maximální doba opalování v soláriu je 50 hodin ročně. V soláriu se můžete opalovat denně týden až deset dní, poté je vhodné si udělat pauzu.