Kategorie

Odstupné za ukončení regulovaného nájmu

Odstupné za ukončení regulovaného nájmu
V Česku přibývá případů, kdy realitní kanceláře nabízejí, že lidem zprostředkují vystěhování z bytů s regulovaným nájemným. Nabízejí jim odstupné a někdy i pomoc s hledáním nového bytu. Týká se to hlavně velkých měst, kde je rozdíl mezi tržní a regulovanou činží největší. Informovaly o tom Lidové noviny.
Podle šéfa Českomoravské realitní Petra Vosmíka se výše odstupného pohybuje v závislosti na lokalitě od osmi do deseti tisíc korun za metr čtvereční. Zkrátka ale nepřijde ani firma zprostředkující vystěhování. "Odměna je srovnatelná s provizí za prodej bytu," řekl LN Vosmík.

Odstupné ve výši deset tisíc korun za každý metr čtvereční

"Loni v září jsme obeslali nájemce s tím, že pokud dobrovolně podepíšou smlouvu o ukončení nájmu, dáme jim odstupné 10 000 korun za metr čtvereční," cituje deník Martina Urmana ze společnosti 1. česká investiční, která se touto činností zabývá už od roku 1999. Odstupné v případě bytu o velikosti 60 metrů čtverečních by tak dosáhlo 600 000 korun. Zatímco před pár lety by regulovaní nájemníci smetli takovou nabídku se stolu, nyní jsou prý mnohem vstřícnější.

Nájemník může získat odstupné za 2+1 kolem 600 000 korun

Čím dřív, tím víc peněz

V ČR bylo loni 760 tisíc bytů s regulovaným nájmem. Podle Jaroslava Nováka z firmy FC Finance Consult, která rovněž nabízí vystěhování, je jich letos o deset procent méně. Největší úbytek ale nastane během letošního roku. Lidé vědí, že čím dříve se bytu zbaví, tím vyšší odstupné se jim podaří získat. S blížícím se koncem deregulace se totiž odstupné snižuje. Na konci deregulace tak bude podle Novákova odhadu polovina původního počtu regulovaných bytů. Podle předsedy Sdružení na ochranu nájemníků Stanislava Křečka, který to považuje za zcela legální způsob, jak se zbavit regulace bytu, se lidé stěhují především z nepřiměřeně velkých bytů.
ab
ab
ab
ab
ab