Kategorie

Obyvatelné balkóny- visuté zahrady v malém

Zvýšení teplot vzduchu a štědřejší sluneční světlo přinášejí od jara možnost žít více venku. Česká populace k tomu stále používá víkendových úprků na chaty a chalupy, ale existuje i možnost se přesunout na jaro a léto i do venkovních prostor bytu či domu.
Chatařství a chalupářství je fenomén téměř bez obdoby na celém světě a kromě zachování cenných venkovských stavení (v případě chalupářství) či jen pobytu v přírodním nebo venkovském prostředí s sebou přináší i negativní vlivy zatížení již tak předimenzovaného automobilového provozu a oslabení vztahu k místu bydliště.

Na balkóně zpestřeném květinami se vám jistě budou trávit volné chvíle příjemněji

Kde není chalupa, stačí balkón

Víkendové bydlení také člověka olupuje o možnost střídat cíle víkendových vstupů do přírody, o výlety, jež zbavují nutnosti udržovat objekt, který se využívá jen příležitostně. Strávit volné chvíle lze ovšem i na zahradě domu, a pokud není, pak na balkóně, který lze na jarní a letní období adaptovat. K tomu, abychom mohli pojmout balkón nebo lodžii jako vysutou zahradu svého druhu, je třeba vytvořit podmínky, jež stojí na několika předpokladech.

Jak připravit balkón k odpočinku

Je dobré osázet zábradlí balkónu či lodžie popínavými rostlinami nebo jiným vhodným způsobem vytvořit prostředí s nutnou intimitou a soukromím. Balkón je třeba zprostit funkce venkovního skladu věcí, které se nevešly do sklepa či komory a učinit inventuru toho, co můžeme postrádat a čeho se nechceme za žádnou cenu zbavit. Uvolní se tak prostor k posezení a relaxaci. Většinou komorní prostory balkónů či lodžií mohou inspirovat k invenčnímu uspořádání sedacího a odkládacího nábytku. Vhodná mohou být tradiční sklápěcí lehátka či lehký ratanový nábytek. Poslední, ale nejdůležitější zásada zní: venkovní prostory bytu lze za příznivého počasí pokládat za další, málokdy využívaný prostor k práci i odpočinku. Na balkón či lodžii se lze přestěhovat s laptopem, knihou či jinou prací, která půjde lépe od ruky venku za ptačího koncertu a za povívání vánku. Rekreační atmosféra práci prospívá, nikoli ji brzdí.

Nemáte-li na balkóně dostatek místa, můžete použít k posezení lehký skládací nábytek

Využívejte více balkóny

Balkón zapojuje náš byt do širšího životního prostředí, propojuje náš malý svět s tím rozlehlejším a dává nám pocítit, že nejsme se svými radostmi i starostmi sami. Je jen s podivem, že tato extenze našeho bytu slouží většinou jako skladiště, ač by si zasloužila plnější a funkčnější využití. Přestěhujte se v tyto slunné dny na balkóny a lodžie.
ab
ab
ab
ab
ab