Kategorie

Obývací pokoj, 3 díl: Úložné prostory

Každá obytná místnost by měla disponovat úložným prostorem pomáhajícím udržet v pořádku různé předměty, které by jinak překážely v pohybu. Výjimkou by v tomto směru neměl být ani obývací pokoj. Úložný prostor zde lze použít i na vystavování doplňků. Místnost lze například vybavit dekorativní policí, která dobře poslouží jako ozdobný prvek interiéru.
Moderní úložné prostory mohou mít různý charakter. Uzavřené knihovny, ať už volně stojící nebo zabudované do zdi, jsou vhodné pro knihy, časopisy, CD nebo DVD nosiče a další běžné předměty. Otevřené policové systémy jsou sice pohodlné, ale také se v nich na předměty nejvíce práší. V policích skříněk se skleněnými nebo dřevěnými dvířky vše vydrží mnohem déle čisté.

Police

Jednoduché sestavy polic jsou obvykle hezké i praktické. Kromě samostatných polic nebo koupené sestavy existují speciální moduly, které se snadno přizpůsobí vašim potřebám. Velké oblibě se těší modulová sestava složená z kostek, která nemusí být jen funkčním kusem nábytku, ale i zajímavou interiérovou dekorací. Pro vystavování dekorací nebo fotografií dobře poslouží některé police. Protože jde o místa, která jsou na očích, výběr předmětů, kterými chcete pokoj aranžovat, by měl být velmi pečlivý. V první řadě je potřeba dbát na výšku dekorací. Snažte se nedávat stejně vysoké předměty vedle sebe, protože pak působí fádně. Zároveň dbejte na to, aby jste police nepřeplnili.
Při plánování úložných prostor dbejte na následující doporučení, která vám ušetří spoustu času a energie: • Chcete-li vnést do různorodé směsice předmětů určitý řád, pak omezte množství věcí na únosnou míru. Vyberte jen ty, které potřebujete nebo používáte a vymezte jim trvalé místo. Zbytek nekompromisně vyhoďte. • S předměty různé velikosti a různého druhu zacházejte odlišným způsobem, a to zejména podle toho, k jakému účelu slouží. • Užitečné a ne příliš vzhledné předměty uložte do zásuvek nebo skříněk. Zajímavé nebo dekorativní kousky si naopak zaslouží nápadné místo. • Když si už zvolíte určitý typ úložného prostoru, snažte se přesně vymezit , co kam přijde. • Dobře zvažte pevnost polic - lehké předměty patří na lehké police, těžší věci však vyžadují pevnější materiál s bezpečným připevněním ke zdi. • Snažte se mít po ruce věci, které používáte nejčastěji. Ty, které používáte  jen občas, uložte na méně přístupná místa. • Nikdy si nevytvořte příliš mnoho úložných míst. Každé volné místo má tendenci se velmi rychle zaplnit (leckdy i nehezkými a nepotřebnými věcmi).

Úložné prostory jako součást vnitřního členění

Otevřené police s dekoracemi jsou nejen příjemné na pohled, ale zároveň mohou sloužit jako vkusná pokojová příčka, která izoluje jednotlivé části místnosti.  Kromě toho nebrání v pronikání světla, a proto bude celý pokoj působit vzdušně a prosvětleně. Sestavy polic s pevnou zadní částí můžete využít jako zástěnu, a tak vytvořit uzavřené koutky, kde každý najde své soukromí. Velmi praktickým a oblíbeným řešením jsou vestavěné skříně, které při trošce kreativity mohou působit jako atraktivní obrazy na zdi.
Náš tip: Pokud chcete zdůraznit dřevěné povrchy polic, můžete je napustit voskem nebo mořidlem na dřevo. Pokud chcete police natírat, zkuste použít stejnou barvu, jakou mají stěny. Další možností je použít živou kontrastní barvu, která police promění  ve výraznou dekoraci.
ab
ab
ab
ab
ab