Kategorie

Oblíbené a neoblíbené barvy v bytě

Barvy se zdají samozřejmou součástí našeho bydlení, ale nejsou. Přestože se při výběru barev zdánlivě řídíme svými smysly, jsme ovlivněni dobovými estetickými normami.

Od 19. století nás ovlivňují také fyzikální teorie barev a kupodivu i symbolika barev. Tuto historickou podmíněnost barev je dobré si uvědomit, kdykoli se dáváme do ladění barev ve svém bytě.

Barvy odsouzené historií

Je to velmi nesnadná a vlastně vysoce kvalifikovaná činnost. Úplně ideální je, když známe historii jednotlivých barev, jejich symboliku a nakonec i to, v jakém pásmu (měřeno v nm, tedy nanometrech) se nacházejí, jsou-li krátkovlnné či dlouhovlnné, jak jedna v druhou přecházejí apod. Abychom pak například při výběru obkladů do koupelny zbytečně nevyloučili modrou kvůli neoprávněnému předsudku o „studených“ barvách. Ostatně i rozdělení barev, o němž vás poučuje každý prodavač koupelnových studií, na teplé a studené je velmi zavádějící. Některé barvy jsou diskriminovány předem. Žlutá například zápasila hluboko do 19. století, aby byla vůbec přijata mezi barvy. Je známo, že některé civilizace byly modroslepé, jak se domnívali někteří klasičtí filologové o Řecích, protože nenalezli v Homérovi zmínku o modré, nebo Židé v období Starého zákona, o nichž se fyziologové domnívali, že neměli citlivost vůči krátkovlnným barvám, zejména vůči modři nacházející se v úzkém pruhu pásma 450 nm. Podle výzkumů panuje dodnes vůči žluté, kdysi společensky znevažující barvě (vzpomeňme například z nedávných dějin na holocaust), averze u asi 75 % evropské populace.

Poučme se z minulosti

Jistě že si lze vybrat barvu zcela bez ohledu na historický, umělecký a konečně i fyzický kontext. Jenže pak se nám může stát, že si vybereme obklad koupelny, který se podezřele brzy okouká. Víme-li, jakou která doba upřednostňovala barvu, daleko snáze si umíme vybrat barvu obkladu tak, aby nám pořádně dlouho vydržela, jinými slovy byla neotřelá.

Opravdu bílá

Kdo trochu zná dějiny malířství, ten asi tuší, jak dlouho byla nedosažitelná čistá a zářivá běl. Ani olověná, ani zinková běloba nevyhověly požadavkům na dnes reklamně zprofanovanou zářivě bílou. Až titanová běloba zbavila výtvarníky nedobrovolné zdravotního rizika a naplnila jejich estetický ideál zářivě bílé barvy. Ani sněhobílá výmalba zdí bytu není nic obyčejného a samozřejmého. Bílá omítka může být vysoce efektním podkladem ostatních barev, protože teprve zářivý podklad jim dá vyniknout. Zharmonizovat barvy v bytě je skutečně vysoké mistrovství.

Seznamte se s barvami

Příkladů barevného mistrovství lze v české i světové architektuře nalézt více, ale nejdůležitější je si uvědomit, že vybrat barvy neumí každý, respektive může umět každý, kdo o barvách něco ví. Kupujeme-li si auto, také jsme alespoň v principu seznámeni s jeho technickými parametry, proč by to nemělo platit i u barev. Když víte, jak se žluť s úbytkem vlnové délky mění ve žlutozelenou a nakonec pak v zelenou, vaše fantazie má mnohem větší pole působnosti. Když znáte nejjemnější odstíny základních barev, jste daleko více kvalifikováni k velkému dílu – proměnit svůj v byt v orchestr barev.

ab
ab
ab
ab
ab