Kategorie

Oblečení pro děti nakupujte rozumně a úsporně

Děti rostou hlavně zpočátku velmi rychle a oblečení tak sotva stačí unosit. Přesto potřebujete svršky, které něco vydrží, aby se neprodřely či neroztrhaly během první dětské hry.

Rodiče malých dětí nemívají peněz nazbyt, zvlášť pokud je potomků více. Zkusme si shrnout základní pravidla a tipy, které se vyplatí následovat, pokud chcete ušetřit na dětském ošacení.

Seznam vždycky pomáhá

Na nákupy svého "dospěláckého" oblečení možná občas chodit jen tak naslepo, obhlédnout aktuální nabídku nebo trendy a podívat se, co vás zaujme. U dětského oblečení ale tato strategie dává menší smysl. Oblečení malých dětí tolik nepodléhá módním trendům, opakují se podobné střihy a barvy, vítězí praktičnost a dětská roztomilost. Proto je lepší si u dětí jednoduše udělat seznam. Kolik potřebujete kalhota na doma, kolik na ven, kolik svátečních? Kolik triček, šatů, a v jakých barvách? Orientujte se podle toho, jak často perete, jak je nutné kousky oděvu střídat, ale i podle ročního období. V seznamu počítejte s tím, že část šatníku bude stálá, zatímco jiné kusy jsou sezónní. Celoroční oblečení volte tak, aby opravdu bylo celý rok použitelné - například příliš tenká trička v zimě znamenají, že musíte přidat na dalších vrstvách.

Hlídejte si výprodeje

Doba slev je tak trochu svátkem spořivých rodičů. Každý dětský šatník si zaslouží nějaké ty nové, neobnošené věci, a v době slev k nim přijdete často až překvapivě levně. Zaměřte se především na kusy, u kterých obzvlášt záleží na kvalitě - boty, kabátky a podobně. Materiály by měly být vždy přírodní, ale ani to samo o sobě nestačí. Dbejte na to, aby oděvy byly z bavlny s vysokou gramáží a kůže na botách byla zároveň jemná a pevná, ne jako často používané náhražky tvořené koženou drtí a lepidlem.

Výměnný obchod

Dalším a velmi dobře známým zdrojem dětského oblečení jsou přátelé a rodina. Hadříky se dědí z jednoho mimi na druhé a dojdou tak opravdu pořádného využití. Pokud máte vy i vaši sourozenci nebo známí dětí víc, můžete si oblečení přímo vyměňovat a posílat z jedné domácnosti do druhé. Jaká jsou ale úskalí tohoto způsobu? Především hrozí, že vám někdo vnutí něco, co se vám ve skutečnosti nehodí. Dejte pozor, aby se z šatníku vašich dětí nestalo opravdu spíš odkladiště nepotřebného a ne moc vzhledného šatstva. Nenechte si vnutit nic, co by se špatně kombinovalo, má nevhodné barvy nebo příliš laciný materiál.

Bazary a second-handy

I tohoto zdroje už mnozí využíváme, ale zorientovat se v nabídce bazarů a vybrat správně není jednoduché. Kdykoli jde o oblečení z druhé ruky, je třeba dát zvláštní pozor na kvalitu a naučit se ji rozeznávat. Nekupujte věci, které zjevně byly laciné už jako nové. Nebudou vypadat hezky a nevyplatí se ani za pár korun, protože je váš potomek bude opravdu mít jenom na dotrhání. Bazary a second-handy raději využijte k hledání úlovků od renomovanějších značek. Jejich dětské kolekce bývají nadčasovější, decentnější a proto také mnohem lépe kombinovatelné. Navíc je u nich vyšší šance, že něco vydrží, a proto z nich budete mít radost delší dobu.

ab
ab
ab
ab
ab