Kategorie

Nový (z)boží! Skromná výstava, kterou stojí za to vidět!

Již jen dva dny máte na prohlídku výstavy Nový (z)boží 09! Práce mladých designérů oceněné v soutěži Národní cena za studentský design 2009 jsou k vidění na výstavě Nový (z)boží! v Galerii Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství do čtvrtka 3. prosince 2009. Pak se celá exhibice vydává na pouť po dalších destinacích.

Design Cabinet CZ hájí pozice designu v Česku

Dobrý design dokáže vytvářet přesně TU  přidanou hodnotu, kterou evropské produkty, výrobky, návrhy a projekty potřebují, aby úspěšně zdolávaly přívalům levné konkurence. V mnoha evropských zemích to státy ctí a design institucionálně podporují. Ne tak v Česku. Je tomu již více než dva roky, co tehdejší ministr průmyslu a obchodu Říman zrušil Design centrum ČR.  Roli státu naštěstí převzal a úspěšně ji supluje neziskový sektor v podobě platformy Design Cabinet CZ. To se zřetelně ukázalo právě na výstavě Nový (z)boží 09! Výstava instalovaná v prostorách Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství prezentuje pozoruhodné studentské práce, jež byly oceněny v soutěži Národní cena za studentský design 2009  . Letos proběhl druhý ročník soutěže, která drží při životě tradici soutěží studentů designérských škol, jež pořádávalo zmiňované Design centrum ČR. Do letošního ročníku soutěže přihlásilo své návrhy a práce více než 200 studentů; zastoupeny byly jak školy střední odborné, tak vyšší odborné, vysoké školy a univerzity. Tři nezávislé odborné poroty hodnotily prototypy, modely, plakáty a portfolia. Složitá hodnocení probíhala v několika kolech a ocenění nakonec přiřkly 21 projektům.

Botas Classic 66 stále bodují

Jak značka, tak boty si díky jejich diplomové práci užívají slávy i chvály na výsluní. Jakub Korouš a Jan Klos pozvedli "botasky" na módní ikonu a posbírali několik prestižních ocenění doma i ve světě. Nyní jim  za úspěšnou synergii grafického designu a designu produktového právem připadla i Národní cena za studentský design 2009.

Excelentní a Dobrý studentský design 2009

V rámci soutěže Národní cena za studentský design 2009 bylo uděleno také sedm ocenění Excelentní studentský design 2009 a 13 projektů si vydobylo titul Dobrý studentský design 2009. Mezi oceněnými figurují jak jména, která jsou českému publiku již známá, tak autoři, pro něž bude tato událost vykročením do "velikého" světa designu.

Instalace výstavy Nový (z)boží? Povedená znouzecnost

Výstava Nový (z)boží 09! je instalována se skvělým nápadem. Vejdete do místnosti, v níž to vypadá, jako když nějaké to nové zboží právě přišlo. Všude jsou otevřené, pootevřené i zavřené kartonové krabice a v nich můžete zvědavě nakouknout na "zboží" jako nedočkavý zákazník v obchodě. Popisky mají podobu doprovodných polepů pro transport předmětů.  Na stěnách visí panely s plakáty a vizuály projektů. Vše je bezprostředně na dosah a celá výstava působí neklidně dynamicky. Styl expozice dokonale zrcadlil titul výstavy Nový (z)boží. Co na tom, že jde o znouzecnost, protože pořádající organizace vytvářejí divy při minimu finančních prostředků. V tomto případě se to dokonale povedlo. A stejnou poklonu si zaslouží i katalog výstavy Nový (z)boží 09! Kdo by chtěl víc než hodinky s vodotryskem:)
Seznam oceněných v Národní ceně za studentský design 2009
ab
ab
ab
ab
ab