Kategorie

Novoroční předsevzetí pro váš domov

Každý se rád podělí o fotky svého domova, internet je takových obrázků plný. To neznamená, že musíte být posedlí nejnovějšími trendy a úzkostlivě hlídat, jestli je váš byt jako ze žurnálu.

Na Nový rok si většinou dáváme předsevzetí, která vyjadřují ambice se sebou něco udělat. Slibujeme si, že se budeme víc snažit, víc cvičit, žít zdravěji, vyřešíme svoje pracovní nebo osobní problémy. Ale co takhle si slíbit, že naopak budeme víc v klidu, budeme se méně trápit a některé věci prostě hodíme za hlavu? Zkuste příští rok omezit následující věci.

Pocit viny, že nemáte pořád uklizeno

Nikdo z nás není robot. Pokud máte neustále potřebu uklízet a z míry vás vyvede každé smítko, pravděpodobně to značí spíš problém s příliš vystresovanou psychikou než to, že by vaše domácnost opravdu byla špinavá. Zejména pokud s vámi sdílejí domov děti, je vysoce nepravděpodobné, že udržíte byt čistý déle než deset minut. Zaměřte se strategicky na klíčová místa a neřešte každou pohozenou ponožku nebo zatoulaný kočičí chlup.

Udělej si sám?

Na Světě bydlení vám občas radíme, jak se poprat například s výmalbou bytu nebo jinými úkoly samostatně. To ale pochopitelně neznamená, že je něco špatného na tom objednat si firmu nebo koupit profesionálně vyrobený produkt. Ne každý je řemeslně šikovný a ne každého to také baví. Nemusíte vůbec cítit žádnou nutnost být královnou či králem domácího kutilství, nemusíte vlastnoručně vyrábět dekorace, nemusíte sami natírat topení. Berte články jako inspiraci. Pokud chcete volný čas raději věnovat něčemu jinému, je to úplně v pořádku.

Nervozita z nedodělanosti

Ano, holá zeď bez omítky může být problém, pokud nejde o estetický záměr. Nicméně nemyslete si, že vaše bydlení někdy bude působit zcela hotově a dokončeně. Místo, kde se žije, bude prost vždycky trochu v pohybu, vždycky se bude měnit a nikdy nebude vypadat perfektně dotaženě. A je to dobře. Nechcete si z domova vybudovat místo pro módní fotostory, chcete v něm bydlet. Možná nebude vždycky všechno na svém místě. Možná bude v kuchyni vždycky ta stolička, která vypadá, že tam úplně nepatří. A možná to vůbec nevadí.

Návštěvy

Pokud jste typ člověka, který má blízký vztah s přáteli a libuje si v sociálním kontaktu, pravděpodobně domů často někoho zvete a tento problém nebudete úplně chápat. Ale jsou mezi námi i tací, kteří berou domov jako místo klidu a soukromí, kde chtějí trávit čas jen s těmi nejbližšími. Někdy z toho však máme pocit viny. Zdá se nám, že jsme nevstřícní patroni, zvlášť když někdo pozval domů nás a my se nějak nemáme k tomu, abychom pozvání oplatili. Můžeme však zůstat v klidu - s návštěvami má ve skutečnosti trochu problém mnoho lidí, jen si na tyhle rituály zvykli a naučili se je víc tolerovat. Nic přece nebrání tomu, abyste se potkali v baru nebo restauraci.

Zelenější tráva

A když už jsme u návštěv: Stalo se vám, že jste byli u někoho doma a jejich bydlení vám připadalo tak dobře zařízené, že jste se až zastyděli za to svoje? Zapomeňte na to. Je to psychologicky vysvětlitelný a dobře známý jev, který by se dal jednoduše popsat rčením, že tráva je vždycky zelenější na druhé straně plotu. U sebe doma máme tendenci všímat si nedokonalostí, u jiných vlastně podvědomě hledáme, co by se jim dalo závidět. Proto vidíme cizí byty často jako hezčí než ty svoje (podobně to funguje i s oblečením, autem, a tak dále). Tyto dojmy se málokdy zakládají na realitě a slouží vlastně jen k tomu, aby nás trápily.

ab
ab
ab
ab
ab