Co dokáže pyrolytická horkovzdušná trouba?
Jde o trouby s funkcí zvanou pyrolýza. A jak je to vlastně možné? Modely moderních horkovzdušných trub jsou totiž vybavené speciálními samočisticími panely nebo vložkami. Tyto panely či vložky jsou umístěny na vnitřních stěnách trouby a jejich povrch je opatřen speciálním mikroporézním smaltovaným povrchem, který vstřebává nečistoty vznikající při pečení.
Proč pyrolytický = samočistící?
Samotný termín pyrolýza pak vychází z řečtiny. Část slova pyrolýza „pýr“ znamená oheň a část slova „lysis“ je v překladu rozpuštění. Jednoduše řečeno, trouba se čistí sama za pomocí horkého vzduchu.
Výklad termínu pyrolýza
Pyrolýza je fyzikálně-chemický děj při kterém dochází k tepelnému rozkladu anorganických i organických látek. Pyrolýza je také petrochemický proces při němž dochází k tepelnému štěpení. V závislosti na dosažené teplotě (uvádí se rozpětí teplot od 300 °C do 2000 °C) lze při pyrolytickém procesu pozorovat řadu dějů. V oblasti nižších teplot do 200 °C dochází k sušení a tvorbě vodní páry fyzikálním odštěpením vody. V rozmezí středně vysokých teplot od 200 až do 500 °C následuje oblast tak zvané suché destilace, kdy nastává přeměna makromolekulárních struktur na plynné a kapalné organické produkty a pevný uhlík. Ve fázi tvorby plynu v oblasti nejvyšších teplot 500 až 1200 °C jsou produkty vzniklé suchou destilací dále štěpeny a transformovány.
Jaké trouby výrobci nabízejí?
Na trhu se nabízí několik unikátních modelů samočisticích horkovzdušných pyrolytických trub a to samozřejmě od různých výrobců (Baumatic, Fagor, Candy, Küppersbusch, Whirpool, Elektrolux, a mnoho dalších). Pokud zvažujete pořízení samočistící trouby, berte v úvahu, že tyto trouby nejsou z nejlevnějších. Investice se však vyplatí, protože funkce samočištění Vám ušetří spoustu drahocenného času, který byste jinak trávili při nepříjemné práci.
Kolik taková trouba vlastně stojí ?
Při koupi počítejte s cenou v řádech desítek tisíc korun. Například troubu s funkcí pyrolytické čištění značky Baumatic z řady Pythagora (typ P660SS), pořídíte za méně než osmnáct tisíc korun.
Je to vůbec bezpečné ?
Funkci samočištění u výše uvedeného typu trouby popisuje dovozce následovně: „Vnitřní povrch trouby se čistí vypalováním usazených zbytků v důsledku nárůstu teploty na cca 500°C. Vzniklý prach se po vychladnutí jednoduše setře hadříkem. Nejsnáze, když je povrch ještě mírně zahřátý. Celý cyklus trvá 90 minut, ale dle potřeby může být prodloužen. Při nastavení na tuto funkci se automaticky uzamknou dvířka trouby a otevřou se teprve po dokončení cyklu a poklesu teploty na bezpečnou úroveň.“ Proto, ano trouby se samočisticí funkcí jsou bezpečné.
Kde jsme ten termín „pyrolýza“ jenom slyšeli ?
Pokud Vám byl termín pyrolýza povědomý již před čtením tohoto článku a dokonce se domníváte, že jste jej ani ve zmíněné televizní reklamě neslyšeli poprvé, pak máte pravdu. Termín je totiž používán již několik let v souvislosti s procesem, který mění biomasu (tj. například dřevo a odpadní materiály) na produkty vyšší energetické úrovně, jako jsou plyny, kapaliny a pevné látky. Jako primární produkt je pak uváděn bioolej. V současné době se rozvíjí technologie zpracovávající převážně odpadní biomasu a procesy pyrolýzy jsou intenzivně vyvíjeny řadou institucí a výrobců. Jako u mnohých jiných novátorských metod, jejímu přijmutí předcházel skeptický pohled na možnosti materiálového a energetického využití pyrolýzních produktů. Ale to už je téma na jiný článek.