Kategorie

Nové izolační materiály

Stavebnictví dělá v posledních letech značné pokroky zejména v technologických postupech, které zkvalitňují a urychlují práce.
Velký pokrok byl zaznamenán u těsnících a izolačních materiálů, jež zabraňují úniku tepla a na druhou stranu dovolují stavbě dýchat. Izolační a těsnící materiály můžeme laicky rozdělit na vnější, středové a vnitřní (interiérové).

Kde a jak využít izolace

Izolační materiály mají své opodstatnění zejména u oken a venkovních dveří. U starých lidí, kteří se snaží ušetřit a nemají na nová okna a těsnící systémy, si v domácnostech můžeme všimnout dek ležících na parapetech u oken.
Snaží se tímto zastaralým způsobem ušetřit únikům tepla, přičemž se jim to daří jen necelými 10%. Kvalitní izolační materiál zamezí úniku až 30% tepla a k tomu ještě zabrání tvorbě plísní. Důležitým kritériem, kterého lze dosáhnout použitím moderního izolačního materiálu, je také snížení zvenčí přicházejícího hluku.
Exteriérová zóna, neboli utěsnění oken zvenčí, má pro majitele hned několik významů. Prvním je zabránění pronikání vody a vlhkosti do bytu či domu. Nová okna mají tento problém vyřešený.
U starých dřevěných oken, která jsou jen po částečné opravě, lze využít externí pásky. Ta díky svému tlaku zabraňuje pronikání vlhkosti do již ne tolik kvalitních spár. Díky externí izolaci do bytu přestane mikromezerami pronikat v zimě nepříjemný chladný vzduch. V meziprostoru se nebude tvořit tolik plísní.
Nejlepším izolantem ve vnitřní části oken je pěna či speciální tmely. Díky nim se nejen ušetří tepelná energie, ale dosáhne se snížení hluku přicházejícího zvenčí. Vnitřní neboli interiérové těsnění by mělo být parotěsnou bariérou. V interiérech doporučují odborníci používat speciální tmely či silikony.
ab
ab
ab
ab
ab