Kategorie

Neúnavní pomocníci zahrádkářů

Sýkorky patří ke známým a oblíbeným pěvcům a lze vřele doporučit všem zahrádkářům, aby je nepokrytě a bez zábran lákali na své pozemky. Ti zkušení to samozřejmě dělají už dávno a všelijak se ptáčkům vlichocují. Vědí totiž, že například sýkora koňadra spotřebuje denně přibližně tolik potravy, kolik sama váží, to jest zhruba 17 gramů. Párek sýkor, hnízdících dvakrát ročně, dokáže tedy se svými potomky spotřebovat během roku cca 75 kg hmyzu.
Zpěvných ptáků si obvykle všímáme nejvíce na jaře, kdy se hlasitě ozývají už před svítáním. Tehdy také většina zahrádkářů opouští své zimní nory, vydává se na obhlídku plantáží a uvažuje o zavěšení budky nebo budek. Netřeba však čekat na jaro, zpěváčci vám mohou pomáhat už nyní. Podle údajů Moravského ornitologického spolku je prokázáno, že v zimním období sýkory zlikvidují 50 až 70 % obalečů jabloňových, čímž sníží červivost natolik, že postižena jsou jen asi 2 % plodů. A ještě jeden dobrý důvod, proč vyvěsit budku už na podzim nebo v zimě. Ptáci si na ni do jara zvyknou jako na přirozenou součást jejich prostředí. Pokud ovšem sázíte při ochraně svých zahrad a sadů především na chemické prostředky místo přirozených metod, nemusíte číst dál. Naopak bude lépe, když na takové pozemky ptactvo lákat nebudete. Potrava s chemikáliemi jim nesvědčí, stejně jako člověku.

Hledáme 1 + 0. Zn.: Sýkorka

Chcete-li nabídnout sýkorkám ubytování už nyní, pusťte se do výroby budky. Ptákům nezáleží na tvaru a provedení, ale především na rozměrech dna a velikosti vletového otvoru. Dno by mělo mít minimálně 13 x 14 cm, průměr otvoru mezi 32 a 35 mm. Zavěšení doporučují ornitologové ve výšce minimálně dva až tři metry. K výrobě jsou vhodné desky o tloušťce asi dva cm. Chcete-li budku výstavnou, budete patrně desky hoblovat – ale jen zvenčí. Zevnitř ponechte drsnější povrch, aby ptákům neklouzali drápky při opouštění budky. Dno vsaďte mezi boky a připevněte ze stran. Kdyby bylo přibito zespodu, mohlo by po nějaké době odpadnout. Stříška je vhodná otevírací, aby se dala jednou za rok čistit. Měla by přesahovat  přibližně čtyři cm nad vletový otvor. Pod otvorem nepřipevňujte žádnou „přistávací plochu“ ani bidélko. Mnohem více než ptákům byste tím usnadnili přístup kočkám. Naopak z vnitřní strany připevnete pod otvor úzké prkénko nebo hranolek – ten bude chránit mláďata před nenechavou kočičí tlapkou. Z vnější strany impregnujte budku nátěrem, stříšku a zadní stěnu potáhněte něčím nepromokavým (pokud možno ne igelitem ani jiným plastem, vypadá to hrozně). Snad se nenajde nikdo dospělý, koho by napadlo přibít budku hřebíkem do kmene. Zavěšení se doporučuje na drát s oky. Z něj se budka snadno sejme při podzimním čištění.

Jaký vchod, takový pán

Výše uvedené rozměry vletového otvoru jsou ideální pro sýkoru koňadru. Kdybyste vykroužili dírku o průměru jen 28 mm, bude budka přístupná pouze několika malým druhům sýkor – modřince, babce, parukářce, uhelníčkovi a sýkoře lužní. V sýkornících se líbí také dalším druhům ptáků, například krutihlavovi obecnému, lejskovi černohlavému, brhlíkovi lesnímu a rehkovi zahradnímu. Uvítají ovšem větší vstup, nejlépe 30 mm široký a 45 mm vysoký, protože mají delší nohy. Rehek domácí, lejsek šedý a konipasové uvítají jiný typ budky: dno minimálně 14 krát 14 cm, vnitřní výška 14 cm, velký vletový otvor – horní dvě třetiny přední stěny. Tyto tzv. rehkovníky lze umístit na stromy, ale příhodnější je to na zahradních zídkách nebo pod střechami budov, aspoň  dva až tři metry nad zemí. Místo by mělo být klidné a odpolední slunce nesmí svítit do otvoru budky.

A ti větší

Poštolky a drobné sovy chytí denně jednoho až tři hraboše, takže možná i tyhle ptáky budete považovat za pomocníky.
Druh vnitřní výška (mm) dno (mm) průměr vletového otvoru (mm)
sýček, dudek 330 - 400 180 x 200 60 - 80
holub doupňák , kavka 330 - 400 180 x 200 80 - 100
poštolka, kalous 330 - 400 240 x 250 2/3 přední stěny
puštík 370 - 450 240 x 250 120 - 150
Velikosti ptačích budek podle podkladů Moravského ornitologického spolku. Potřebují samozřejmě trochu větší obytnou buňku – poradí přiložená tabulka, která stejně jako ostatní údaje pochází od ornitologů. Jen jsme z ní, při vší úctě k ochraně přírody, vynechali špačka. Kdybychom doporučovali rozvěšování budek pro špačky, mohli by nám vinaři zdemolovat redakci.
ab
ab
ab
ab
ab