Kategorie

Netradiční zahrada dle zahradníka Vlastimila Šindeláře.

Trápí vás neustálý plevel na vaší zahrádce? Jakmile jednu rostlinku od plevele očistíte, už je u jiné? Odstraňujete plevel pořád dokola? A tak to je rok co rok? Pak přijměte myšlenku na realizaci netradiční zahrady od zahradníka ing. Vlastimila Šindeláře.

 V souladu s přírodou

Teď na jaře se jako správní milovníci květin vrháme na své zahrádky a začínáme okopávat kytičky a plít záhony. Je to určitě chvályhodná činnost, ale co se tak na chvíli zamyslet, porozhlédnout se po přírodě, něco se přiučit a zkusit některé věci dělat jinak? Myslíme tím snáz a v souladu s přírodou?

V přírodě se vše překrývá

Na jaře je ještě vše suché, ani travička se nezelná a všude jsou zbytky loňských rostlin. Mezi tím ale začínají rašit sněženky, bledule, modřence, narcisky, tulipány, krokusy a další jarní cibuloviny. S tím už v tu chvíli nic neuděláme, protože tyto rostlinky sázíme na podzim, ale alespoň se zamyslíme. V přírodě se vše překrývá, doplňuje a prázdné místo vlastně zmizí pod zem. Ovšem okamžitě je nahradí další rostlinky již pozdního jara. Upolíny, kosatce, srdcovky a spousty dalších jarních květin.

Věčný koloběh

Ale i ty za pár týdnů odkvetou, uschnou a po pár dnech po nich nezbude ani kousek. A i ty záhy nahradí květiny rozkvétající v létě. Například kopretiny, smolničky, zvonky a spousty dalších. I ty záhy zmizí a nahrazují je rostliny rozkvétající v časném podzimu, astry, rozchodníky a nelze jmenovat všechny. A tím pomalu rok končí a zase vše začne znovu.
Do tohoto koloběhu vstupujeme my, lidé – zahrádkáři a snažíme se o co nejkrásnější okolí svého pozemku. Když jsme takhle zrychleně prošli rok, je čas se zamyslet a přizpůsobit se přírodě. Totiž v přírodě neexistuje prázdné místo. Jakmile někde zůstane prázdná zem, hned je zarostlá něčím, co tam má vhodné podmínky k životu. My lidé se v poslední době stále tvrdošíjně snažíme proti tomuto zákonu přírody bojovat.

"Boj" neb smír s plevelem?

Zasadíme určitě krásnou a chtěnou květinu, o metr dál další a tak stále dál a dál až osázíme celé okolí své parcely a ve chvíli, když jsme hotovi, si uvědomíme, že na začátku nám okolí první rostlinky začíná zarůstat plevelem. Rychle jdeme a plevel odstraníme. Ale okamžitě plevel začne růst o druhé rostliny a tak se koloběh opakuje a zrychluje.
To je doba se zamyslet a začít budovat zahrádku podle přírody a začít sázet rostliny tak, aby na daném místě vyrůstaly postupně. Tím si vzájemně nekonkurovaly, ale své okolí trvale zarůstaly. V tu chvíli se z plevelu stanou naše krásné květiny a nenechají žádné místo opravdovým plevelům. A v ten moment máme zahrádku, kde stále něco kvete, nemusíme na ni nic plít a jen si užíváme odpočinku.
ab
ab
ab
ab
ab