Kategorie

Nepodceňujte své děti a probuďte v nich objevitele

Zvědavost může dětem přivodit nějaký ten karambol, ale taky poučení a údiv nad novými informacemi. Probuďte v nich ten správný druh zvědavosti už odmalička.

Když zařizujete dětský pokoj, pamatujte nejen na to, aby byl pro vaše dítě bezpečný a hezky vypadal, ale také aby nabízel dostatek podnětů. Některé hračky a doplňky mají schopnost přímo podpořit fantazii a touhu po objevování.

Něco složitého

Nebojte se i menším dětem dát do pokoje něco, čemu nebudou hned rozumět. Nejlépe se k tomu hodí obrázky na stěnách, které mohou představovat například zvířata, rostliny, nebo starověkou mapu. Malé dítě sice vnímá hlavně základní a jednoduché tvary, ale to neznamená, že byste mu neměli připravit k odhalování komplexnější obrazy. Pokud jde o kreativitu a seznamování se se světem, nikdy svou ratolest nepodceňujte. Je lepší nabídnout pár předmětů, do kterých bude dítě muset inteligenčně "dorůst", než je příliš dlouho nechat jen s dudlíkem a kostkami. Tip: Zkuste dětem už od narození představovat písmenka i celá slova. Čtěte jim jednoduché výrazy nebo věty a při čtení na ně ukazujte. Samy pak budou mít s učením menší problém a někdy zvládnou číst ještě předtím, než nastoupí do školy.

Něco velkého

Mnoho dětí sní o velkém plyšovém medvědovi a některé se jej i dočkají. V každém případě je dobré dítěti poskytnout bezpečnou hračku, která je velikostně přesahuje - může to být i lehký míč nebo barevný sedací polštář. Dobře se hodí také veselý obrázek na stěně ve větším formátu. Dítě si zvykne na velké tvary kolem sebe a nebude se jich automaticky tolik bát. Takový plyšový obr navíc drobečkovi ukáže, že svět je velký a plný podivuhodných věcí. Vzpomínka na velkého přítele s ním pak určitě půjde až do dospělosti.

Něco malého

Až bude vaše dítě trochu větší a zvládne si hrát s drobnějšími předměty, aniž by si je automaticky strčilo do nosu nebo je spolklo, přineste mu ke zkoumání několik malých hraček. Vlastně to ani nemusejí být hračky - postačí hladké oblázky z potoka nebo jiná přírodnina. Děti milují testování drobných neznámých věcí, zkouší je na omak, počítají je, staví je na sebe... Můžete pro ně vymyslet nějakou aktivitu sami a navrhnout jim třeba, aby kamínky zkusily pomalovat nebo nalepit na papír do libovolného tvaru. Malé věci rozvíjejí jemnou motoriku a učí dítě pečlivosti.

Něco vědeckého

I když z vašeho dítka nevyroste Einstein a chemie mu ve škole nijak vonět nebude, neuděláte chybu, když do jeho pokoje pustíte trochu vědeckého poznání. Skvěle se nabízí třeba vesmír se svými planetami, pestrobarevnými mlhovinami a miliony hvězd. Mnohé děti si oškliví přírodní vědy, protože jim nikdo nikdy pořádně neukázal, jak fascinující dokážou být. Když ale zapomenete na stereotypy a začnete brzo, zjistíte, že v mnoha klucích i holkách se dá probudit malý kosmonaut.

ab
ab
ab
ab
ab