Kategorie

Nepodceňovala bych věnce jako celoroční dekoraci, říká Gabi, která plete věnce na všechny příležitosti

Nepodceňovala bych věnce jako celoroční dekoraci, říká Gabi, která plete věnce na všechny příležitosti

Věnec dávno není jen vánoční dekorací, hodí se na spoustu různých příležitostí. Pojďte s profesionálkou, Gabrielou Prchlíkovou, poznat trendy i materiály, ze kterých tvoří.

Gabi, jak tě napadlo začít tvořit věnce?

Celkově miluji tvoření, jakékoliv, ale u věnců jsem se nejvíce našla a realizovala své nápady. Věnce tvořím už dlouho, jen jsem nikdy neměla odvahu s tím vyjít na světlo světa. Až moje sestra a jedna kamarádka mi pořád říkaly, že moje práce je moc pěkná na to, aby to lidé neviděli.

Začátky byly už na střední škole, kde jsem pletla věnce celé naší rodině, samozřejmě převážně na Vánoce. Rok od roku jsem zlepšovala svoji techniku. Jsem takový věncový samouk.

Postupem času jsem začala plést i jarní, letní a podzimní věnce. Nápady na nové kousky stále přicházejí, nejraději bych pletla věnec denně. To už bych je ale neměla komu dávat, a navíc je to taky hodně časově náročné. 

Mnozí lidé ale mají věnec spojený jen s vánoční výzdobou, proč by to podle tebe tak být nemělo? A dá se vyrobit věnec na opravdu každé roční období a příležitost?

S Vánocemi jsou věnce bezesporu nejsilněji spojené, což je dáno hlavně adventním věncem, který nechybí snad v žádné české domácnosti. Nicméně nepodceňovala bych věnce jako dekoraci do interiéru a exteriéru.

Dokážou krásně podtrhnout celkový vzhled i doladit vstup do domu. Vždyť mít pěkně ozdobené vchodové dveře, branku nebo vrata po celý rok, není vůbec od věci. Jarní věnce se dají udělat svěží a jemné, letní zase hravé a veselé a ty podzimní jsou snad vůbec nejkrásnější. Takže věnec na každé roční období je samozřejmostí.

Co se týká příležitostí, tak těch je také mnoho. Už jsem tvořila věnce na narozeniny, na Den matek, na svatební fotoeditoriál... Ráda vymýšlím věnce, které samotnou příležitost doplní a okamžik pozvednou.

Existují v tomto směru trendy? Případně: kdo je určuje a kde je můžeme sledovat?

Trendy existují snad vždy a všude, proto ani u věnců tomu není jinak. Aktuálním trendem je jednoznačně eukalypt a pak přírodní materiály obecně.

Samozřejmě trendsetter je Instagram a Pinterest. Pro mě je důležité to dělat s vlastním citem pro detail a taky tak, aby se budoucímu vlastníkovi věnec líbil. Je jasné, že babičce nebudu dělat věnec s eukalyptem, když se jí nelíbí, jen proto, že je to trendy :)

Podle čeho vybíráš rostliny?

Snažím se volit materiály tak, aby co nejdéle vydržely pěkné a i po uschnutí dělaly parádu. Bohužel postupnému schnutí věnce se nedá nikdy vyhnout, protože vyrábím jen z přírodních materiálů. Ale myslím si, že takový věnec z eukalyptu, olivovníku nebo březových větviček je krásný i suchý.

Teď s přicházejícím létem se mi do věnců pomalu vkrádají i nové materiály, třeba borůvčí je neskutečně krásná záležitost.

Když si zákaznice přinese věnec domů, musí se o něj nějakým způsobem starat, aby jí vydržel déle?

Samozřejmě záleží na použitých rostlinách, ale většinou vybírám trvanlivé materiály/rostliny, takže žádná speciální péče není potřeba. Stačí věnec jen pověsit na dveře nebo kamkoliv jinam a těšit se s věncem každý den :)

 

Sledujte Gabrielu na Instagramu, kde její práce nejdete na profilu s názvem Gabi_plete_vence.

Fotogalerie

ab
ab
ab
ab
ab