Kategorie

Nenápadná krása kaktusů

Jsou oblíbené hlavně pro svoji nenáročnost, ale nezaslouží si být přehlíženy ani jako okrasná rostlina. Kaktusy jsou ideální pokojovkou pro roztržité.
Pro úspěšné pěstování kaktusů je nutné zajistit jejich správné umístění, dobrou půdu a správné zalévání.

Jak kaktusy zalévat?

Trvanlivost a krása kaktusů závisí na správném zalévání. Pro zalévání kaktusů se hodí dešťová voda. Není-li k dispozici, používáme odstáté vodovodní vody, přičemž nejlepší teplota vody je vlažná. Je dobré vodu před zálivkou odvápnit, k čemuž nejlépe poslouží kyselina sírová (asi půl malé lžičky do litru vody). Zalévání se mění podle roční doby. Na jaře a na podzim zaléváme ráno, v létě večer. Od dubna do září zalévejte zpravidla jednou za týden. V době velkých letních veder dochází u kaktusů k tzv. letní stagnaci, kdy jsou rostliny v klidu a špatně snášejí zálivku. Proto je v tomto období třeba prodloužit intervaly mezi jednotlivými zálivkami na 10 až 14 dnů, nebo v těchto dnech nezalévat vůbec. Rovněž od října do března ponecháváme kaktusy bez vody. Obecně platí, že častější zálivka škodí víc, než když necháme kaktusy na delší čas na suchu.

Umístění kaktusů

K zabezpečení dostatku světla umisťujeme kaktusy na nejsvětlejší stranu, nejlépe vyhovuje jihovýchod nebo jih, pak východ a západ. V bytě je nutno dát je co nejblíže k oknu nebo mezi okna a kde je to možné přímo na parapet nebo do skleníčku před oknem. Kaktusy v předokenních skleníčcích a za oknem v bytě je třeba zpočátku přistínit, aby se po tmavé zimě prudkým sluncem „nepopálily“. Při stoupnutí teploty ve skleníčku nad 35°C je třeba větrat. Kaktusům se nejlépe daří v plastových květináčích. Nejvíce vhodná je pro ně lehká a propustná půda. Nejjednodušší půdní směsí je jeden díl kompostovky, jeden díl drnovky nebo jílu a jeden díl písku. Přidáme asi 10% rašeliny a 10% hrubé antuky. Hotovou směs je možné zakoupit v květinářství. Vhodné je také rostliny přihnojovat – a to speciálním hnojivem pro kaktusy, které má oproti jiným hnojivům snížený obsah živin. Američtí vědci se přiklánějí k názoru, že pokud budou na kaktus každé ráno dopadat přímé sluneční paprsky po dobu 30 minut, potom vykvete v prvním březnovém týdnu.

Rozmnožování kaktusů

Kaktusy rozmnožujeme semeny nebo vegetativně. Při množení semeny začínáme s výsevem koncem zimy nebo začátkem jara. Zakořeňování odnoží nebo řízků je vhodné na jaře nebo začátkem léta.
Kaktusový kalendář Leden a únor –  zimní klid Březen – období přesazování, probouzení kaktusů, objevují se i první květy Duben –  kaktusy začínají růst, přibývají květy Květen a červen – měsíce plného růstu kaktusů a květů Červenec – možnost veder a zastavení růstu, měsíc vhodný pro přesazování Srpen –  ubývání květů, zrání plodů Září –  zrání plodů Říjen – opatření proti škůdcům Listopad –  je první měsíc zimního klidu a sucha kaktusů Prosinec –  je druhým měsícem zimního klidu kaktusů
ab
ab
ab
ab
ab