Kategorie

Několik rad pro prostorové upořádání kuchyně

Už naše babičky věděly, že kuchyně je spolu s ložnicí tou nedůležitější místností domova. Aby také ne! Plné žaludky členů rodiny zajišťovaly v domečku klid, mír a pohodu. A proto se kuchařky o své kuchyňky vzorně staraly.
Pícka byla naleštěná, dříví naštípané a hrnce zadrátované. Čas a technika však kráčejí mílovými kroky kupředu. Zkuste říci dnešní hospodyni, aby zatopila pod sporákem... Kdepak, ta si dnes poradí jinak. Raději se vrhne do stavby nové kuchyně.

Kuchyně může mít tvar písmene L, U nebo může být řešena tzv. souběžně. Foto: www.jamall.cz

Jak na to?

Jak vlastně kuchyň prostorově uspořádat? Naše hospodyňka se může rozhodnout mezi kuchyní lineární, ve tvaru L, ve tvaru U či souběžnou. Při volbě vychází z velikosti místnosti, finančních možností, četnosti vaření, náročnosti připravovaných jídel a také se řídí tím, jak moc jí mají závidět kamarádky a sousedky.

Základem každé kuchyně by měl být tzv. pracovní trojúhelník. Foto: www.jamall.cz

Na co je třeba myslet při zařizování kuchyně 1) Měl by být vytvořen tzv. pracovní trojúhelník. Ten se skládá ze tří funkcí: kout na přípravu jídla, na vaření a mytí nádobí a měl by být základem plánování nové kuchyně. 2) Mezi pracovní deskou a spodním okrajem závěsných skříněk by mělo zůstat minimálně 50 cm. U souběžné kuchyňské sestavy budete potřebovat minimálně 120 cm mezi oběma stranami. Mezi sporákem a dřezem, by měl být zachován volný prostor 80 – 120 cm. Doporučujeme min. 40 cm po obou stranách sporáku. 3) Troubu dejte do výšky očí. Je to nejen pohodlnější, ale i bezpečnější. 4) Myčku nádobí umístěte vedle dřezu. Nádobí pak naskládáte do myčky snadněji a bez vody na podlaze. 5) Kuchyňské náčiní budete mít vždy po ruce, když zásuvky umístíte vedle sporáku. Tady pozor na děti! Mohly by zásuvky využít jako žebřík a dostat se k plotně sporáku. 6) Pokud chcete umístit vodovodní baterii pod okno, které se otvírá dovnitř, potom nejprve zkontrolujte výšku baterie a okna. 7) Spotřebiče raději neumisťujte do rohu. Mohli byste mít problémy s otvíráním dvířek a s přístupem k vedlejším skříňkám.

Trouba ve výšce očí, myčka vedle dřezu, zásuvky s kuchyňským náčiním umístit vedle sporáku...Zařizování kuchyně má pevně daná pravidla. Foto: www.jamall.cz

...jdeme do finále

Máte vymyšleno, jak bude vypadat půdorys kuchyně? Tak můžete vyrazit do kuchyňského studia. Buďte ale obezřetní! Koupě nové kuchyně není investice na rok. Pokuste se tedy získat o daném kuchyňském studiu co nejvíce referencí. Zajímejte se o to, jak dlouho je firma na trhu, jak jsou s ní zákazníci spokojeni, nechte si třeba představit již zpracované projekty. Obecně platí, že čím déle je firma na trhu a čím je větší a silnější, tím je vyšší jistota správné investice. Článek vznikl za přispění pana Františka Kabrhela ze společnosti Jamall-CZ, a.s.
ab
ab
ab
ab
ab