Kategorie

Nebetonujte, použijte zatravňovací dlaždice

Ještě stále počasí nevypadá na to, že by jaro ťukalo na dveře, natož aby všechno rostlo jako z vody. Proto se ještě můžete věnovat činnostem, na které není jindy čas.
V případě, že uvažujete o úpravě cesty ke garáži nebo hrozí sesuv svahu, zapomeňte na kolečko s betonem a vyzkoušejte šikovné, hezčí a levnější řešení – zatravňovací dlaždice.

Příjezdová cesta ze zatravňovacích dlaždic vypadá lépe než vybetonovaná

Které jsou lepší

Zatravňovací dlaždice se vyrábí jak z betonu či umělého kamene, tak i z plastu. Obě varianty mají svá pro i proti. Kamenné či cementové dlaždice snesou vysokou zátěž, ale manipulace s nimi je obtížnější, mají vyšší nároky na úpravu podloží a také jsou výrazně dražší než plastové. Jejich použití se týká spíš hodně namáhaných ploch, jako jsou parkoviště, odstavné plochy, strmé svahy a podobně.

Schéma, jak pokládat zatravňovací dlaždice

Materiál, který všechno vydrží

Traplast je moderní materiál, který se získává pečlivou recyklací plastových odpadů a má řadu vynikajících vlastností. Je lehký, snese velké zatížení, nenavlhá – v zimě nepřemrzne ani nepopraská. Je odolný proti povětrným vlivům. Proto mají výrobky z traplastu nezvykle dlouhou životnost a vyžadují pouze minimální údržbu. Manipulace s nimi je jednoduchá a velmi snadná. Zachází se s nimi jako se dřevem nebo s kovem. Dají se řezat, vrtat, spojovat vruty, opracovávat běžnými nástroji na kov nebo případně na dřevo. Snadná opracovatelnost umožňuje přesně vytvářet i náročné okrajové tvary, např. kolem kanalizačních šachet, uzávěrů vody.

Různé tvary zatravňovacích dlaždic jsou vhodné pro jiné použití

Snadná práce – vynikající výsledek

Základním komponentem je umělohmotný výlisek o hmotnosti cca 600 g a rozměrech 36 × 30 cm opatřený zámky pro spojování za sebou i do plochy. Některé typy dlaždic jsou na spodní straně opatřeny fixačními hroty. Proto struktura dlaždice umožňuje vysoké zatížení, nedochází k deformaci a k následnému vymačkávání trávy. Při pokládce hraje úlohu nízká hmotnost dlaždice, která je 4krát nižší než u betonových prvků. Ta snižuje náklady na dopravu a pracnost i fyzickou zátěž při vlastní pokládce. Dlažba nenavlhá, proto v létě neodebírá zeleni tolik potřebnou vláhu a zatravněné plochy jsou opravdu zelené. V zimě pak nepřemrzá, nepraská, prostě nekoroduje.

Plastová dlaždice má své výhody

  • Rastr, vytvořený ze zatravňovacích dlaždic se vyplní humusem a oseje trávou.
  • Nedochází k nadměrnému vysušování a přehřívání zeminy, která je v kontaktu s dlaždicí.
  • Jemná struktura stěn a barva splývá s okolím.
  • Jednoduchá pokládka.
  • Dlaždice výborně kopírují terén.
  • Snadná manipulace při dopravě i pokládce.
  • Nízká hmotnost.
  • Zatravněnou plochu je možné kultivovat běžnými sekacími stroji.

Parkovací plocha ze zatravňovacích dlaždic velmi pěkné zapadá do okolí zahrady
ab
ab
ab
ab
ab