Kategorie

Navrhujeme úložné prostory v kuchyni

Při zařizování kuchyně musíme mít na paměti, že v kuchyni budeme především vařit a k přípravě jídla budeme potřebovat nejrůznější nádobí, pomůcky a přísady.

Proto bychom kromě designu měli myslet na praktičnost a dobře zvážit rozmístění a množství úložných prostor. V malé kuchyni musíme důsledně využít celý prostor, v případě potřeby zvýšit horní skříňky ke stropu. Hlavně v panelových domech jsme mnohdy nuceni některé nepříliš používané kusy nádobí uschovat ve vedlejších místnostech nebo sklepě.

Jaké prostory potřebujeme?

Množství ideálního úložného prostoru jedné kuchyně odborníci spočítali na 30 tzv. úložných jednotek. Úložná jednotka je jedna police nebo zásuvka. Každá domácnost má potřeby nepatrně odlišné, např. lidé na venkově mají větší zásoby potravin apod. Při plánování úložných prostor bychom si měli ujasnit, co budeme v kuchyni skladovat, a nemyslet pouze na klasické náčiní, ale také např. na ubrousky, vánoční formičky, lávový gril nebo fondue.

Řešení úložných prostor

Uspořádání úložných prostor není nutné řešit pouze klasickými policemi. Daleko přehlednější a pohodlnější jsou systémy výsuvů. Kontejnery, jak se říká velkým zásuvkám, jsou vhodné na ukládání talířů, hrnců i potravin. Kontejner vysunete a přehledně si vyberete, kterou věc potřebujete vyndat. Výrobci kování nabízejí zásuvky se základním kolečkovým výsuvem nebo komfortním plnovýsuvem, na kterém je integrované pístové dobržďování. Dynamická nosnost levnějších zásuvek se udává 15 až 25 kg (dle velikosti zásuvky), plnovýsuvné zásuvky mohou unést až 70 kg. Častým řešením nahrazujícím klasické police ve skříňkách je drátěný výsuv. Nejčastěji vám ho dodavatelé kuchyní doporučí do úzkých potravinových skříní. Tento systém nabízí opět několik stupňů vybavenosti. Základní výsuv je celodrátěný a jeho nevýhodou je, že plně naložený je těžký na ovládání a drátěným dnem mohou některé potraviny propadat Dražší systémy mají drátěná dna nahrazená plnými a systém vysouvání je opatřen mechanismem pro lehký chod a plynulé zavírání. Ke všem systémům můžete zakoupit celou řadu vnitřních sorterů – vložky na příbory, rozdělovníky, rastry, držáky na talíře apod.

ab
ab
ab
ab
ab