Kategorie

Navoďte si doma harmonii skandinávským stylem bydlení

Navoďte si doma harmonii skandinávským stylem

První, co se mi vybaví, když se řekne skandinávský styl bydlení, je čistota a světlo. Interiéry, které jsou jím inspirované, totiž bývají založené na hodně světlých barvách nebo případně na kontrastu černé a bílé. Nutno uznat, že některé mohou působit trochu sterilně. Pokud ale máte malé dítko, katalogová dokonalost nehrozí. Tu panenka, tam plyšáček… a útulný domov je na světě.

 

Osobně jsem skandinávský styl bydlení objevila před pěti lety, když jsme koupili podkrovní byt s francouzskými okny, který ke světlému ladění přímo vybízel. Pořídili jsme bílý nábytek, světlou pohovku a pár černých detailů, jako třeba gramofon v designu 50. let, který máme místo televize.

 

Pravda, po těch letech vím, že mít téměř všechno světlé, není úplně praktické, ale za to, jak příjemně nám v tom našem prostoru je, to stojí.

 

Pojďte se nechat inspirovat. Ne právě naší domácností, ale interiéry, u kterých lze leccos odkoukat. A kdo ví, možná vás někdy vezmu na návštěvu i k nám…

 

Základní rysy skandinávského stylu:

  • harmonie, minimalismus a nadčasovost
  • čisté linie
  • světlé barvy (někdy v kombinaci s tmavými barvami)
  • přírodní materiály
  • malé množství dekorací (každá pečlivě vybraná i umístěná)

 

Pro milovníky kontrastu

V životě není nic černé nebo bílé, ale ve skandinávském stylu být klidně může. Kombinace dvou protichůdných barev má svoje kouzlo. Zjemnit ji lze přechody přes odstíny šedé.

 

S dotekem přírody

Bílá je neutrální, takže si rozumí vlastně s každou barvou. Pokud není tvrdý kontrast nic pro vás, dodejte jí šmrnc přírodními materiály. Dřevo je základ, ale sáhnout v obchodě můžete třeba i po taburetu ze splétaných banánových vláken, koši z mořské trávy nebo po úložných boxech z ratanu.

 

Abyste se cítili příjemně

Nemůžete se rozhodnout, jestli se vám líbí víc důraz kontrastu, nebo jemnost přírodních tónů? Klidně do svého interiéru dodejte to nejlepší z obou. Skandinávský styl neznamená omezení, ale sladěnost. A té můžete docílit i v případě, že se rozhodnete nebýt vyhranění a sáhnete po bílé, černé a přírodních materiálech.

Barev se bát nemusíte

Pamatujte ale, že v jednoduchosti je krása, a nepřehánějte to. Vyberte si jednu barvu, která bude pro prostor stěžejní. I některé kombinace dvou výrazných barev skvěle fungují, příkladem za všechny je modrá a žlutá. Přesto by jedna měla hrát prim a druhá ji doplňovat.

 

Dětský pokoj ve skandinávském stylu? Proč ne, ale...

Nejsem naivní, u nás by takhle pokojíček jistě nevypadal. Hezký základ… do kterého se nastěhují plyšáci, panenky, barevné knížky a stavebnice. U nás vypadá dětský pokojík spíše takhle :) 

 

Na inspiraci, jak vybavit dětský pokojíček, se můžete kouknout i v našem dalším článku. 

ab
ab
ab
ab
ab