O palivovém dřevu slyšeli všichni, ale ne úplně každý s ním má zkušenosti. Může se stát, že se kdokoliv z nás dostane do situace, kdy si musí poradit a připravit na zimu řádnou zásobu. Přinášíme vám stručný návod, jak palivové dřevo nachystat.
Palivové dřevo musí být suché
Pro ekologické a ekonomické topení palivovým dřívím je nutné, aby bylo kvalitně proschlé. S vyšším obsahem vody klesá výhřevnost. Vlhké dřevo špatně hoří a produkuje spoustu kouře. Ten pak ničí váš krb nebo kotel a zanáší kouřovody. Je lepší ani nemluvit o následných opravách, čištění a zbytečném utrácení peněz. Jak tedy palivové dřevo správně vysušit?
Jaký je optimální objem vody v palivovém dřevě?
Jako ideální vlhkost se uvádí hodnota do 20 %. Dřevo lze pak označit jako suché. Jedním ze způsobů, jak těchto hodnot dosáhnout, je pomocí horkovzdušné sušičky. Takto vysušené dřevo bývá málokdy k dostání a jeho cena je o dost vyšší než u surového palivového dřeva. Běžnější způsob je pak nechat palivové dřevo vyschnout přirozeně.
Palivové dřevo nakupujte v pravý čas a s předstihem
V první řadě je nutné nakoupit dřevo na topení včas a kácené ve vhodném období. Zimní těžba ještě před počátkem vegetační sezóny zaručí nízký podíl vlhkosti v dřevě. Orientačně se uvádí, že pro proschnutí jehličnatého dřeva je nutný rok. Pro listnaté stromy jsou to pak dva roky. Při vhodném uskladnění a cíleném procesu můžeme tuto dobu malinko zkrátit.
Vánek je kamarád palivového dřeva
Proudící vzduch je urychlovačem schnutí dřeva. Pokud budete sušit dřevo ve vlhku, stínu a bez průvanu, nemusí palivové dříví pořádně uschnout. A začne hnít. Po naštípání špalků potřebujete vyskládat palivové dřevo na suchém, osluněném a větrném místě. I pod hranicí by měl být zhruba 20 cm vysoký volný prostor. Štípaná polínka rovnáme kůrou dolů, protože ta působí jako izolace. A odpar probíhá směrem vzhůru. I mezi jednotlivými kusy by mělo být místo.
Expresní sušení palivového dřeva
Pokud opravdu spěcháte, orientujte hranici směrem východ - západ. Bude na ni dopadat slunce celý den. Pak musíte tolerovat i případné větší rozpraskání, a tím rychlejší hoření. V období s menším množstvím srážek nemusíte palivové dřevo zakrývat, zase rychle po přeháňce oschne. Při větším nebo dlouhodobějším dešti se to už vyplatí. Ale po konci srážek se musí odkrýt. Dřevo je hygroskopický materiál, vlhkost dokáže zpětně nabrat.
Příprava palivového dřeva na chladné období
Před zimou je nutné palivové dřevo vyskládat těsněji, aby jej chladný a vlhký vzduch znovu neobohatil o vodu. Ideální je pro tyto účely jižní stěna domu nebo uskladnění v chráněném a temperovaném skladu. Pokud zvolíte venkovní variantu, je potřeba palivové dřevo zakrýt proti dešti a sněhu, s řádným přesahem střechy a ochranou před odstřikující vodou.
Kde nakoupíte palivové dřevo ihned vhodné k topení?
Ušetřete svůj čas a kupte si rovnou připravené dřevo na e-shopu Optimtop.cz. V nabídce je štípané palivové dřevo skládané v obsahu jeden prostorový metr rovnaný. Nebo mají suché palivové dřevo na váhu, které je již připravené pytlované. Prodej palivového dřeva probíhá na paletách. Rozvoz je po celé Českou republice zdarma.
Foto: Freepik