Kategorie

Naučte se opticky zvětšit prostor v pěti krocích

O kouzlech se zrcadly jsme už nejspíš všichni slyšeli. Ale existují i další způsoby, jak v bytě vytvořit zdání většího prostoru. Stačí dodržovat několik pravidel.

Znáte pět pravidel pro malé byty?

Pomozte si výmalbou

Snažte se byt vymalovat tak, abyste z něj udělali spojitý a vzdušný prostor. Barva stěn by měla korespondovat s barvou podlah, na extravagantní odstíny raději zapoměňte. Světlost nebo tmavost odstínu volte podle toho, kolik přirozeného světla dopadá na dané místo. Opticky můžete napravit i některé další nedostatky, například zvýšit příliš nízký strop. Stačí zvolit na stěny klidný, světlý odstín výmalby a stejnou barvou pak "orámovat" bílý strop.

Zjednodušte barvy

Nejen že bude lepší zříci se barevných experimentů, ideální je zůstat u monochromatické barevné škály. Týká se to podlah, stěn i zařízení. Nebojte se, že vaše bydlení bude vypadat nudně, barvy můžete vždy dohnat na doplňcích. Základ je ovšem lepší udržet v jedné barevnosti.

Zvolte správnou podlahu

Jak už jsme psali, podlaha by měla barevně odpovídat stěnám (nebo naopak, podle toho, co je pro vás rozhodující). Zároveň je v malém bytě vhodné pokud možno co nejvíce dodržovat jednotnou podlahovou krytinu, a tam, kde to možné není, alespoň zvolit podobný odstín. Výsledkem je dojem spojitého prostoru, jedné velké místnosti, v níž se volně přesouváte. Zvažte také, kde všude opravdu potřebujete mít dveře a práh, a kde se bez nich obejdete.

Dejte přednost lehkému nábytku

Těžké majestátní křeslo po babičce je možná vaším oblíbeným kouskem, ale v malém bytě bude lepší upřednostnit subtilně působící nábytek. Rozhodně zapomeňte na klasické obývací stěny (těm už koneckonců odzvonilo). Dejte pozor na to, aby větší kusy nábytku nevypadaly jako těžký monolit sedící na podlaze. Kde je to možné, volte police otevřené nebo kryté sklem, židle a křesla na pevných, ale užších nohách. Nepřehánějte to ani s množstvím nábytku - při větší návštěvě poslouží například stohovatelné sedáky.

Neumisťujte svítidla příliš vysoko

Svítidla u stropu nebývají pro malé prostory lichotivá. Lepší bude zajistit, aby v místnosti byly různé možnosti a kombinace osvětlení: stojací lampy, stolní lampy, strategicky umístěná nástěnná svítidla...

Nevhodné ostré světlo od stropu rázem udělá i z pěkného obývacího pokoje krcálek, kde jsou stěny příliš blízko. Členité osvětlení naopak tvoří dojem členitého prostoru.

ab
ab
ab
ab
ab