Kategorie

Nákupy v evropských metropolích

Svět bydlení přináší reportáž o tom, jak se nakupuje například v tureckém Istanbulu či v Budapešti nebo Londýně. O nákupních centrech zde ale řeč nebude. Projdeme se společně po tradičních tržištích a kamenných krámcích nebo po bleších trzích,jen zlehka o obchodních domech. Zastavíme se u šálku lahodné kávy v centru města a načerpáme společně energii z krásy útulných kaváren a malebných uliček.
 

Nakupování

Dnešek patří předimenzovaným nákupním centrům a hypermarketům

Nakupujete rádi? V dnešní době předimenzovaných nákupních center a hypermarketů je nakupování snadné. Jednoduše nasednete do auta či autobusu a zajedete si do nejbližšího nákupního centra, které je nejblíže vašemu bydlišti, a tam nakoupíte vše pod jednou střechou a v mezipauze si zajdete na oběd. Po nákupech vše zhodnotíte u šálku lahodné kávy. Tak takto nakupuje většina Čechů…Snadno a pohodlně. Od naplnění lednice potravinami, až po vybavení bytu či garáže, vše ppd jednou střechou, v jednom komplexu.
 

Nákupy v Londýně

Začněme v Londýně. Dnešní široká nabídka nízkorozpočtových leteckých společností nabízí letenky za velice příznivé ceny, je tedy jednoduché se do Londýna či jiného velkoměsta dostat. Hotel či hostel za slušnou cenu také jistě najdete, a pak už jedině hurá na nákupy. Jestliže chcete začít klasikou, pak  v tradičních londýnských obchodních domech Harrods či Harvey Nichols. Tyto obchodní domy najdete v ulicích Knightsbirdge a Brompton Road. Je sice pravda, že obchodní dům Harrrods patří mezi nejdražší obchodní domy v Londýně vůbec, ale jeho návštěva je nevšedním zážitkem, a jistě stojí za to. Mramorový interiér, atmosféra a renomované značky jako Versace, Elizabeth Arden, ArmaniRalph Lauren nebo Louis Vuitton, to vše pod jednou střechou!
Londýn
Turisticky oblíbením cílem je Oxford Street, kde si vyberete z více než tříset obchůdků a krámků s opravdu rozmanitým sortimentem. Zde na Oxford Street najdete nejznámější obchodní dům Selfriedges. Jste-li milovníky nákupů oblečení, pak nevynechejte Regent Street, kde se po náročném dni občerstvíte v nespočet barech, klasických kavárničkách a restauracích, dle libosti….Na Kings  Road se pokocháte designem, extravagancí. Naleznete zde kontroverzní a nevšední interiérové doplňky a nábytek.
Londýn
U extravagance ještě chvíli zůstaňme. A to na Camden town. Zde se dá sehnat naprosto vše, co si jen dokážete představit a představivosti se zde meze nekladou. Tetování, piercing, tenisky tenisky Old Stars, kožené bundy ze 70. a 80. let za pár liber. Po absolvování náročného shopping, si pochutnáte na čínské a jiné světové kuchyni, která se prodává ve stáncích všude kolem. Slyšeli jste už o Nothing Hill? V Nothing Hill najdete starožitnosti, umění a knihy. Odpočiňte si zde v tradiční londýnské kavárně a šálku kávy nebo čaje a cheese cake(tvarohový koláč) a načerpejte zde z atmosféry, která v Nothing Hill panuje. Doporučujeme si ale pro Nothing Hill vybrat sobotu a navštívit zde známý trh Portobello Market.
 

Nákupy v Budapešti

 
Z Londýna se vydejme do Budapešti, města na Dunaji. Budapešť to je město Tokajského vína a klobásek a chilli papriček, které jsou vystaveny ve všech výlohách obchůdků se suvenýry. V Budapešti navštivte Centrální tržnici na náměstí Fövám tér č. 1. Vypadá sice jako nádražní budova, ale nenechte se zmýlit. Mezi místními je oblíbeným centrem nákupů, pro svůj široký výběr sortimentu. Navštívit jej můžete téměř denně, jen v neděli je zavřeno. Jakmile nakoupíte, zastavte se do Szamovy kavárny a objednejte si tradiční mad'arský makový štrúdl s třešněmi. Pochutnáte si.
Budapešt'
Budapešť je městem bleších trhů. Dokonce i nároční zde uspokojí svoji nákupní horečku. Jedním ze známých budapešťských bleších trhů je Ecseri Piac a je jedním z nejlepších a největších trhů ve střední Evropě. Koupit se zde dá téměř vše. Šperky, cetky, klobouky, vína, klobásky, a jiné suvenýry. Známý je také bleší trh v Městském parku pod širým nebem. Obchodníci zde nabízejí své zboží přímo z kufrů svých aut. Tento trh je nejlépe navštívit v neděli. Pro dárky a suvenýry si dojděte na Mihályho uctu (ulici) do Holló Ateliéru, kde nakoupíte lidové a novodobé umění. Spoustu suvenýrů je možné sehnat na Hradním vrchu, kde je spousta obchůdků se suvenýry, ale jsou zbytečně předražené. Od malovaných vajec, přes lidové kroje a keramiku, vyšívané ubrusy a hrnčířské kusy až po džbánky s husími játry a Tokajské víno.
 

Nakupování v Istanbulu

 
Z Maďarské Budapešti se přesuňme na blízký východ, a to do tureckého Istanbulu. O nakupování v Turecku by se toho dalo spoustu napsat. Shrňme si však podstatné. V Istanbulu se nakupuje se zábavou. Nakupování je zde sportem, ale je také uměním. V Istanbulu je nakupování spojeno se smlouváním. Neexistuje zde žádné pravidlo. Prodavači si vás prozkoumají, odhadnou sami, kolik jste schopni zaplatit za dané zboží, podle toho, co máte na sobě, zda jste zdobeni zlatem či stříbrem, zkontrolují obuv, je-li kožená či není. Prohlédnou si tašku nebo kabelku, budou se snažit zjistit, zda už jste něco pořídili…. Poslechnou si vaši angličtinu nebo jiný jazyk, kterým se budete dorozumívat. Tak tohle je nakupování na Grand bazaru neboli Capali Carsi (zastřešený bazar) v Istanbulu. Zastavíte-li-se zde jen letmým pohledem u nějakého zboží, prodavač zbystří a začne na vás pokřikovat. Zastavíte-li se, začínáte sportovat. Vámi stanovená cena bude bud' nejnižší nebo zvolíte kompromis, mezi tou vaší cenou a navrženou prodavačovou. Cena stanovena speciálně pro vás….
Istanbul
Na Capali Carsi nakoupíte vše, co si jen dokážete představit. Ručně tkané koberce, ručně malovanou Iznickou keramiku zdobenou rostlinnými motivy převážně modrých, zelených a červených barev, kožené výrobky. Proslulé vodní dýmky a tabák se zde dá pořídit daleko levněji než u nás,  tabák je aromatický a kvalitní. Sportovní oblečení, džíny, konvice, sklenice, zlato, stříbro, koření v dárkovém balení, které vám dají předem ochutnat, jste-li odvážní. Jestliže vás napálí ostrým chilli, nabídne zdarma lokumu, což je želatinový bonbon z karamelu a ořechů…Pozor  si však v Turecku dejte na padělky. Zejména u nákupu starožitností, zlata a stříbra.
Istanbul
Neláká vás Grand bazar? Nevadí, v Istanbulu se dá nakupovat a smlouvat také v centru města, a to například na Sultanahmet. Je zde spousta kamenných krámků, kde nakoupíte orientální koření, koberce, šperky, keramiku a spoustu dalších. Odpočiňte si u lahodného černého čaje a vychutnejte si vodní dýmku – nargile. A můžete se kochat krásou chrámu moudrosti - Hagie Sofie nebo můžete očekávat svolávání k modlitbě z minaretů Modré mešity. Ochutnejte Ekmek balik aneb rybí hamburger za pár korun. Máte rádi sladké? Pak Turecko je ta správná volba. Vyzkoušejte baklavu nebo sutlač, což je rýžový puding zapečený v troubě. Zmrzlina je v letních parných dnech výtečnou volbou pro osvěžení a turecká zmrzlina je bezkonkurenční.
Istanbul

Nakupování může být zábavou

O nákupech v evropských velkoměstech se toho dá napsat spousta, třeba i celá kniha. Záleží na tom, kdo a jak náruživě nakupuje, a také kde rád nakupuje, a co je předmětem koupě. Nakupování je zábavou, sportem, pro některé nezbytností, kterou chce mít rychle za sebou. Dle mého názoru se nic nemá přehánět, před zakoupením zboží si vše řádně promyslet a nakonec spokojeně oslavit úspěch nákupu u dobrého čaje či kávy nebo třeba Tokajského vína…
ab
ab
ab
ab
ab