Kategorie

Na co se zaměřit při výběru ponorného vibrátoru

Na co se zaměřit při výběru ponorného vibrátoru
Hutnění betonu patří k základním pracím na každé stavbě. Pomocí vibrací lze optimalizovat pevnost betonu a přeměnit jej na tekutý stav, díky čemuž může být následně použit k obložení nosných rámů nebo nalití do těžko pří

Hutnění betonu patří k základním pracím na každé stavbě. Pomocí vibrací lze optimalizovat pevnost betonu a přeměnit jej na tekutý stav, díky čemuž může být následně použit k obložení nosných rámů nebo nalití do těžko přístupných míst. K preciznímu zhutnění betonu jsou však zapotřebí dvě věci - jistá dávka zkušeností a vhodný ponorný vibrátor. Zkušenosti naberete v praxi, s výběrem stroje vám pomůžeme my.

Rozmyslete si účel použití

Ze všeho nejdřív si ujasněte, k čemu vlastně ponorný vibrátor potřebujete. Výběr ovlivňuje např. velikost konstrukce, vzdálenost mezi bedněními, množství betonu a jeho pevnost nebo frekvence používání stroje (krátkodobé využití, nepřetržité používání atp.). Pokud hledáte ponorný vibrátor pro jednorázové využití, bude pro vás nejlepší si ho vypůjčit. Hodláte-li ho využívat pravidelně a často, určitě volte výkonnější stroj (byť vás to něco bude stát).

Zajímat vás musí akční rádius

Akční rádius ponorného vibrátoru označuje vzdálenost mezi vibrační hlavou a vnější hranicí jejího vlivu. Je to vlastně „dosah“ daného stroje. Akční rádius nejvíce ovlivňují: frekvence vibrátoru (počet vibrací za minutu, optimálně 12 000), amplituda vibrátoru (maximální výchylka vibrační hlavy od klidové polohy, optimálně přes 1 mm), hmotnost vibrátoru (optimálně co nejnižší) a zejména pak průměr vibrační hlavice. Obecně platí, že akční rádius je roven zhruba osminásobku až desetinásobku průměru vibrační hlavice.

Elektřina, benzín, vzduch

Ponorné vibrátory se vedle výše zmíněných atributů liší také pohonem. Nejčastější jsou elektrické (klasické strunové nebo vysokofrekvenční), dále poté benzinové nebo pneumatické. Pokud existuje možnost zapojení do elektrické sítě, doporučujeme použít vibrátory elektrické. Vysokofrekvenční vibrátory se zabudovaným nebo externím měničem vám poskytnou mnohem vyšší výkon a komfort při práci. U vibrátorů poháněných motorem je nutné vzít v úvahu zplodiny, které mohou mít dopad hlavně v hůře větraných prostorech. U pneumatických vibrátorů pak musíte využít pomoci kompresoru s dostatečnou kapacitou a tlakem. Pneumatické vibrátory betonu jsou nejlevnější a nejspolehlivější variantou a lze s nimi vibrovat sloupy nebo zdi s větší výškou bednění.

ab
ab
ab
ab
ab