Kategorie

Myčka na nádobí - pomocník, nebo zbytečný luxus?

K nejméně oblíbeným činnostem patří v každé domácnosti mytí nádobí. Pokud ale uvažujete o myčce, bude moudré zvážit víc než jenom pohodlí.
Nasnadě jsou otázky, zda pořízení tohoto pomocníka není zbytečný luxus, nebo zda se vynaložená investice vyplatí v úspoře času, vody a energie.

Myčka a úspora? Jak se to vezme

Rozhodujete-li se, zda si koupit myčku na nádobí, můžete se opřít o jednu jistotu. Myčky na nádobí vám vždy ušetří čas, který má pro každého z nás jinou hodnotu. Na otázku, zda navíc ušetří i peníze, se nedá jednoznačně odpovědět. Současné myčky na nádobí potřebují ke svému provozu podstatně méně vody, než vyžaduje klasické mytí pod tekoucí vodou. Úspora vody při použití myčky dosahuje 50-60 % oproti klasickému mytí pod tekoucí vodou. Jinak řečeno- ušetříte až polovinu spotřebovaného objemu vody= poloviční náklady na spotřebovanou vodu. Propočty dále ukázaly, že počítáme-li i s náklady na elektrickou energii, může myčka na nádobí za rok ušetřit za elektrickou energii a vodu něco od 300 do 500 Kč.

Nezapomínejme na mycí prostředky

Jiný náhled na hospodárný provoz myčky dávají náklady na mycí prostředky a leštidlo. Obvyklá cena za jedno balení se pohybuje v řádech několika stokorun a vystačí zhruba pro šedesát mycích cyklů. Naopak za běžné prostředky pro ruční mytí nádobí zaplatíte okolo 50 Kč a vystačíte s nimi cca jeden měsíc (uvažováno na 3-4 mytí nádobí za týden).

Jak vybírat myčku

Při výběru optimální myčky na nádobí pro vaši domácnost je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Velkou roli hraje počet členů v rodině i to, jak často se doma vaří. Můžete vybírat z myček velikostně větších a menších (vhodné jen pro jednoho až dva členy domácnosti). Myčka vždy zabere určitý prostor v kuchyni, a proto si její velikost a umístění dobře promyslete. Prostor v kuchyni ušetří vestavěné modely, které ale stojí zhruba o 15 % více než modely samostatné.

Kolik stojí dobrá myčka?

Ceny myček se podobně jako u ostatních spotřebičů v domácnosti liší v závislosti na možných ročních úsporách nákladů. Nejlevnější myčky s vyšší energetickou náročností a spotřebou vody pořídíte v rozmezí 8–12 000 Kč, nadstandardní s hospodárnými vlastnostmi stojí i přes 25 000 Kč. V cenách okolo 15 000 Kč pořídíte kvalitní myčku s životností 15 let, která uspokojí potřeby průměrně velké domácnosti.

Hlavně ne příliš hlasitě!

Samozřejmostí by měla být nízká hlučnost spotřebiče – do 50 dB. V opačném případě se může z vítaného pomocníka v domácnosti stát nepotřebné hlučné monstrum, které budete neradi využívat. Podobně jako automatické pračky nabízejí také myčky na nádobí mnoho různorodých programů mytí. Platí ale zásada, že složitost programového vybavení má za následek i vyšší poruchovost, a brzy tak zjistíte, že vystačíte s jedním až dvěma standardními programy.

Co ještě myčky umí?

Na výsledek celého mycího procesu má vliv vedle perfektně umytého nádobí i jeho kvalitní usušení. Odborníci doporučují kupovat výrobky s aktivním sušením nádobí, kdy bezprostředně po ukončení mycího cyklu můžete nádobí opětovně použít.

Otázka poslední- úložný prostor myčky

Ještě předtím, než se definitivně rozhodnete pro určitý typ a značku myčky, zaměřte se na dispoziční řešení úložného prostoru. Po prohlídce různých modelů zjistíte, že možné způsoby ukládání nádobí v myčce se výrazně liší. Vyzkoušejte si, zda do vámi vybrané myčky budete moci vložit i atypické hrnce, pánve a jiné kuchyňské nádobí. Praktické zkušenosti uživatelů jasně hovoří pro odnímatelné koše na nádobí a pro nastavitelnou výšku horního koše.
ab
ab
ab
ab
ab