Kategorie

Mravenci v bytě: Jak se jich zbavit?

Mravenci v bytě

Trápí i vás mravenci v bytě či domě a nevíte, jak se jich zbavit? Máme pro vás pár rad, jak na ně.

Jaké druhy mravenců v bytě máme?

Potkat můžete klasické černé mravence, ale také mravence faraony – ty velice malé, žluté či načervenalé. Tak nebo tak to není nic příjemného. Nejčastěji najdeme doma druh mravence domácího (Lasius emarginatus) a mravence obecného (Lasius niger). Ti mravenci, co začínají šplhat po zdi, budou pravděpodobně mravenci zahradní.

Odkud mravenci přicházejí?

To je zřejmě základ všeho – najít místo, kde nám mravenci vnikají do domu či bytu. Chce to jen chvíli času a dobrý pozorovací talent. Potom se můžeme vydat s oboustrannou lepící páskou a škvírky, které objevíme, páskou přelepíme.

Jak se mravenců zbavit?

Na řadu přichází buď chemie nebo babské rady. S chemií uspějeme určitě, problém je ale vždy v tom, že mravenci mají v oblibě kuchyni či místa, kde se vyskytuje naše jídlo. Nikdy si tak nemůžeme být jistí, jestli onen přípravek neukápne i tam. Obecně chemické přípravky můžeme rozdělit na spreje, prášky, granuláty, gely či jiné nástrahy. Jedním z nejvíce rozšířených přípravků je tzv. Loxiran, mravencům totiž voní i chutná. Stačí ho tak rozsypat na mravenčí cestičku a do míst, kde se vyskytují. Dále se prodávají i podobné návnady jako na myši – tedy polootevřené plastové domečky s jedovatými chemikáliemi uvnitř.

Babské rady

Pokud se bojíte chemikálie použít a mravenci se k vám neustále vracejí, zkuste babské rady. Například se říká, že mravence silně odpuzuje majoránka či vůně máty, bazalky nebo eukapyltu. Máte-li pod oknem záhon, vysaďte na něm česnek nebo cibuli, přes takové rostliny se k vám mravencům nebude chtít. Víte, kudy mravenci přicházejí? Na cestu jim vysypte kvasnice s cukrem nebo medem, to by je mělo zastavit. Otvory, kterými prolézají k vám do obydlí, postříkejte vodou s jarem. No a nakonec nejvíc ze všeho nesnášejí hřebíček. 

ab
ab
ab
ab
ab