Kategorie

Mravenci na zahradě – jak na ně?

Mravenci na zahradě – jak na ně?
Mravenci na zahradě často bývají nepříjemní společníci. Plánujete-li likvidaci mravenců, zkuste je nejdříve vyhnat, insekticidy použijte jen v krajním případě.

Mravenci se na zahradách objevují v létě, do domů se stěhují brzy z jara či na podzim. K životu i uchování vajíček potřebují teplo, a proto je v tuto dobu můžeme zpozorovat pod podlahovými lištami či ve skulinách zdí. Mravenci jdou nejen za teplem, ale i za potravou.

Narazit na ně můžeme i ve spížích, kde zásoba potravin bývá větší a mravenci sem chodí hodovat. V takovém případě nemají absolutně žádný důvod, aby váš domov opouštěli, podmínky pro život jsou více než vyhovující.

Proti mravencům i bez chemie

V letních teplých měsících si budují domov venku, nejlépe na vaší zahradě. Tam je dostatek rostlin pro jejich nenasytné užitkové zvíře, kterým je mšice. Mravenci je ochraňují před predátory, v zimním období se starají o jejich vajíčka, vybírají jim ty nejlepší rostliny a ještě je na ně dopraví. Mšice totiž fungují nejen jako jejich občasná potrava, ale i jako prostředek k vytváření sladké a husté šťávy, z níž mravenci žijí.

Ačkoliv je mravenec v přírodě užitečný, doma a na zahradě znepříjemňuje lidem existenci. Mraveniště či jiný typ jejich domova lze bez následků ze zahrady i z domu odstranit. Není přitom nutné použít žádný insekticid ani jiné chemikálie.

Mravenci na zahradě

Mravence ze zahrady tak snadno jako z domu nevyženete, být tam je totiž jejich právo. Pakliže je ale nesnesete, jedinou možností bude přesun celého mraveniště, a to úplně pryč ze zahrady, někam do klidného prostředí přírody.

Proti mravencům lze použít i šetrnější prostředky, jako je octová voda nebo kypřící prášek.

Abyste však neodnášeli pouze třetinu mravenců, je třeba vyčkat na vhodnou chvíli. Mravenci zalézají do mraveniště, když prší nebo je chladněji, uvnitř jsou i když je velmi brzy ráno nebo se naopak schyluje k večeru. V těchto chvílích můžete mraveniště nabrat lopatou do větší bedny a mravence ze zahrady nadobro vystěhovat.

ab
ab
ab
ab
ab