Kategorie

Módní policie: Jak (ne)zařídit obývací pokoj

Často vám přinášíme rady a tipy, jak tu kterou místnost vylepšit nebo zkrášlit. Dnes to ale bude několik špatných příkladů. Čemu se vyhnout v obývacím pokoji?
Jakých nešvarů se v zařízení obývacího pokoje nejčastěji dopouštíme?

1. Koberec ode zdi ke zdi za každou cenu

Pokud jste někdy sháněli byt k pronájmu, s celoplošným kobercem jste se nejspíš setkali ve většině domácností. Přitom má spoustu nevýhod: Je téměř nemožné jej dokonale vyčistit, chytá spoustu prachu a těžší nábytek v něm dříve nebo později vytlačí stopy. Navíc vás nutí chodit po bytě v papučích a se sklenicí červeného vína abyste se báli do obýváku byť jen vkročit. Pravé zlo přichází, pokud má takový koberec klasicky žíhaný vzor v rádoby zemitých odstínech. Rada: Platí jednoduché pravidlo, že koberec ode zdi ke zdi je spíš užitková než okrasná věc. Rozmýšlejte dobře, jestli jej opravdu potřebujete. Dojdete-li k závěru, že je to pro vás nejlepší řešení, zvolte čistý vzor (např. šachovnici nebo jiné geometrické vzory), ladící barevnost (což neznamená hnědé, oranžové a žluté šmouhy) a takový typ koberce, který snese drsnější zacházení. Nemusí být zrovna vysokozátěžový. Vyberte prostě ten, u kterého

2. Sedací souprava v nevhodné barvě nebo tvaru

Sedací soupravou se dá opravdu hodně zkazit. Není to právě levná záležitost, zvlášť pokud má být dobrá a chvilku vydržet, a proto byste její nákup měli pečlivě zvážit. Koneckonců, není vlastně nutné kupovat celou soupravu: Stačí vybrat pohovku a křesla, která se k sobě hodí. Typická nabídka v českém obchodě s nábytkem bohužel zahrnuje většinou modely sedaček, které vypadají, jako by pocházely někdy z doby těsně po Sametové revoluci, kdy podnikatelé nosili fialová saka a mokasíny s bílými froté ponožkami. Často také bývají příliš mohutné. Rada: Drže se toho, že k pestrému interiéru se hodí jednobarevná sedačka a naopak. Jednodušší je samozřejmě druhá varianta. Dejte pozor na kvalitu a odolnost materiálů. A konečně, dávejte přednost jednoduchým tvarům a nekupujte příliš robustní nábytek.

3. Lacině blyštivé detaily

Doplňky ve zlaté barvě jsou zvlášť oblíbené, z nějakého důvodu především v interiérech, kam se vůbec nehodí. Problém je v tom, že efekt může být přesně opačný: Levná stojací lampa nebo stolek zlaté barvy působí spíš kýčovitě než luxusně. Rada: Nešetřete. Laciný krám ve zlatém provedení bude vypadat lacině, a ještě hloupě. Pamatujte také, že zlatá je dobrá, ale nefunguje všude, musí zapadnout do odpovídajícího stylu. A konečně, vyhněte se příliš velikému lesku, ze kterého přechází zrak. Ten funguje jen u pravého zlata. Tlumeně lesklé předměty ve zlaté barvě vypadají elegantněji.

4. Zbytečně malé dekorace

Je to trochu paradox: I když máme často pokoj přeplněný dekorativními drobnostmi, v něčem se držíme až příliš stranou. Schválně se podívejte na zeď ve svém obývacím pokoji, nebo kdekoli na návštěvě. Na poměrně velké stěně se krčí dva tři obrázky nebo fotografie, které v poměru k ní vypadají titěrně a téměř nevyniknou. Podobný problém vzniká, když poličky přeplníte množstvím nejrůznějších roztomilých drobností, figurek, nádobí a tak dále. Rada: Nebojte se a kupte buď větší množství obrázků, nebo jen několik, ale dost velké, aby se na zdi vyjímaly. Ano, budou přitahovat pozornost, ale proto je tam přece dáváte. Líbí se vám, něco pro vás znamenají a chcete, aby si jich návštěva všimla.

5. Krajkové záclony

Ano, je to pravda: Jednoduché záclony se u nás špatně shánějí. Pokud chcete cosi s vykrojeným květovaným okrajem, máte nepřeberné možnosti, ale prostá síťovaná záclona je spíš výjimkou. Když se vám ji podaří sehnat, kupte rovnou větší množství, abyste mohli při praní záclony měnit. Rada: V případě, že se vám jednoduchou záclonu prostě nepodaří sehnat, zkuste se obejít bez ní. V našich končinách je to skoro neslýchaná věc, ale existuje mnoho civilizovaných zemí, kde záclony nejsou obvyklé. Funkční alternativou mohou být rolety, žaluzie nebo pískování spodní části skel.

6. Příliš mnoho hnědé

Už jsme na to narazili v několika článcích: Českým obývacím pokojům vládnou odstíny hnědé a béžové. Na těchto barvách není v základu nic špatného, jenomže všeho moc škodí. Z nějakého důvodu se u nás mnoho lidí domnívá, že hnědá je přírodní a univerzální barva, kterou nelze nic zkazit. Bohužel to tak není Hnědá v patnácti různých odstínech od téměř oranžové po kávovou, použitá na nábytku, koberci, sedačce, závěsech, rámech, dveřích, polštářích a dalších věcech prostě dobře vypadat nebude. Rada: Nemusíte barevně experimentovat. Hlídejte si stejný odstín a doplňte hnědou o jednu světlou barvu (krémová, světle žlutá) a jednu výraznější barvu (fialová, zelená, tmavočervená...). Nepoužívejte za každou cenu stejnou barvu na skříňky, sedací soupravu i koberec, protože výsledek bude spíš rozpačitý.
ab
ab
ab
ab
ab