Kategorie

Moderní materiály pro moderní koupelny

Moderní materiály pro moderní koupelny
Tradičními materiály pro výrobu vybavení koupelen, zejména van, sprchových vaniček a umyvadel je smaltovaná ocel a smaltovaná litina.
Dalším tradičním materiálem, ze kterého se vyrábí vany, sprchové vaničky, bidety, toaletní mísy a umyvadla, je keramika. Nevýhodou všech těchto tradičních materiálů je poměrně vysoká hmotnost, která komplikuje manipulaci, dopravu a instalaci a také to, že povrch vany nebo vaničky sprchového koutu je při použití chladný na dotek. Nejmodernějšími materiály, používanými při výrobě vybavení současných koupelen je akrylát a tzv. litý mramor. Akrylát i litý mramor jsou velmi moderní nadčasové materiály, které v porovnání s keramikou a kovem umožňují při výrobě zařízení koupelny velkou variabilitu a přesnost tvarů. Díky tomu je možné vyrobit i tvary, které keramika či kov vyrobit neumožní. Předností umyvadel, van a vaniček z akrylátu a litého mramoru jsou perfektně čisté hrany a rovné odkládací plochy. Povrch akrylátu i litého mramoru má navíc oproti povrchu kovu nebo keramiky velkou výhodu v tom, že je pocitově vždy teplý, takže vana, vanička či umyvadlo při používání nestudí. Akrylát je charakteristický svým velice hladkým a lesklým povrchem, který je díky antibakteriální úpravě nenáročný na údržbu. Litý mramor je litá směs rozemletého dolomitu a pryskyřice, která vyniká praktickými i estetickými vlastnostmi. Finální povrchovou úpravou litého mramoru je probarvená pryskyřice, tzv. GelCoat, která jej chrání proti oděru a poškrábání či působení běžně používaných kosmetických a čisticích přípravků. Odolnost povrchu litého mramoru umožňuje umístění van a sprchových koutů do koupelen ve frekventovaných veřejných prostorách.

Tvrzené sklo - moderní materiál

Oblíbeným moderním materiálem pro výrobu vanových zástěn, sprchových koutů a sprchových dveří v koupelnách je tvrzené kalené bezpečnostní sklo. Někteří výrobci toto sklo opatřují ještě ochrannou vrstvou, která zabraňuje usazování vodního kamene a jiných usazenin. Ukázkou takové úpravy je například patentovaný systém povrchové úpravy AntiCalc® od RAVAK. Pro výrobu moderního koupelnového nábytku se používají dřevotřískové a MDF desky, které jsou ošetřeny dvěma vrstvami základního laku, poté jsou lakovány vrstvou bílé polyuretanové barvy s vysokým leskem. Tento výrobní postup zaručuje, že koupelnový nábytek je vodě odolný a jeho povrch lze mýt i mokrým hadříkem. V koupelně se můžete setkat i s vanami a umyvadly z méně tradičních materiálů, jakými je například sklo, přírodní kámen, bambus nebo dřevo. Negativní protiváhou originality těchto netradičních materiálů jsou některé negativní vlastnosti, které komplikují udržování čistoty a vzhledu koupelny při každodenním používání vybavení koupelny z těchto materiálů.
ab
ab
ab
ab
ab