Kuchyně 21. století odpovídají ergonomickým zásadám, jsou vybaveny moderními spotřebiči a mění se i používané materiály. Právě v nich se totiž skrývá tajemství jedinečného stylu.
Moderní doba vrátila kuchyni její pravou funkci a jídlu jeho vážnost. Dnes můžeme vybírat z mnoha typů, stylů, velikostí a tvarů nábytku, spotřebiče jsou různých značek a vybaveny mnoha funkcemi. A nikdy jsme neměli možnost volit z takové škály materiálů, které bylo možné použít pro zhotovení jednotlivých komponent.
Moderní materiály vypadají v interiéru velmi efektně
I novinky se časem stanou tradicí
Používané materiály lze rozdělit na tradiční, moderní a novinky. Tradičním materiálem je samozřejmě dřevo, z domácích stále smrk, olše a buk či dražší dub, ořech nebo javor, obvyklými se už staly také tropické dřeviny, například teak. Dřevo se nepoužívá pouze na konstrukční prvky kuchyňské linky, z těch nejodolnějších se dělají třeba i pracovní desky.
Mezi již běžné materiály počítáme přírodní a umělý kámen, z přírodních druhů je to mramor, a leštěná, matná nebo opalovaná žula. Umělý kámen je na trhu nabízen pod mnoha obchodními názvy, jeho největší výhodou je absence spár, a tedy vysoká hygieničnost pracovního povrchu, lze vyrobit části přesně na míru danému prostoru.
Žula má mnoho tváří, patří mezi luxusní materiály
Vylepšeným tradičním materiálem je MDF deska, jejíž povrch tvoří vysokotlaká laminátová fólie. Jde o příjemný materiál v zajímavých vzorech i barvách od struktury dřeva po abstraktní a jiné dekory. Velmi dobře vypadá ve větší tloušťce od čtyř do šesti centimetrů. Používá se na korpusy i pracovní desky, zde je však nutné počítat s menší odolností.
Překvapivě funkční spojení - dřevo a beton
Klasikou je již nerezová ocel, dávno obvyklá na dřezech a spotřebičích, nově používaná je na částech kuchyňského nábytku – nerezem jsou vykládány části dvířek či sokly linky, nerezové jsou rámečky prosklených dvířek linky, ocel se používá občas i na výrobu pracovních desek. Předností je efektní vzhled, nevýhodou citlivost na mastné a vodní stopy, obtížná čistitelnost. Je také náchylná k poškrábání, a to vše za vcelku vysokou cenu. Podobným materiálem s lepšími vlastnostmi, ale vyšší cenou, je titan.
Sklo klasické, tvrzené či recyklované?
Mezi tradiční materiály lze počítat sklo, skleněné byly tradičně výplně dvířek a police, s vytvrzením a dalším vylepšením vlastností je možné ho použít i na desky stolů a pro obklady zadní stěny linky. Obklad tvoří jedna nebo více velkých desek, povrch tedy nemá spáry a snadno se udržuje. Novinkou jsou skleněné pracovní desky z tvrzeného skla, odolného proti mechanickému i chemickému poškození a teplotním rozdílům. Je hygienické a velmi efektní.
Sklo je využíváno na obklady stěn i pro výrobu pracovních desek
Horkou novinkou je recyklované sklosmíchané s cementem. Vzniká tak velmi pevný a odolný materiál vhodný na výrobu pracovních desek. Podle použitých složek vzniká směs se strukturou mozaiky různých barev a velikosti. I toto sklo je možné použít pro obklad stěny, pro svou tvrdost se hodí i na podlahy.
Beton v kuchyni: Realita, nebo úlet?
Ty nejčerstvější novinky v kuchyňských materiálech mohou mnohé opravdu překvapit. Patří mezi ně například leštěný a barevný beton. Dá se odlévat, je proto možné ho využít pro výrobu atypických tvarů desek a dřezů na míru. Netradiční vzhled dodá kuchyni digitálně potištěný laminát, jehož předností je přírodní vzhled, příjemný omak, odolnost k poškrabání a jednoduchá údržba. Ani tam však fantazie výrobců nekončí - výjimkou není například materiál vyrobený ze směsi ořechových skořápek a papíru.
foto: Koryna, Counter Tech, Technistone, Kitchen Sink Taps