Kategorie

Moderní chaty jako ideální místo k odpočinku

Moderní chaty jako ideální místo k odpočinku
Oblibou většiny Čechů je chalupaření. Obzvlášť v létě často prcháme před městským shonem na venkov nebo do hor za odpočinkem i aktivní dovolenou. Nic nenahradí pohodový letní čas strávený s rodinou. Chata je vlastně naším druhým domovem. Podívejte se na náš výběr netradičně pojatých prázdninových staveb z Česka i zahraničí.

Chata u Máchova jezera od architektonického studia FAM Architekti se stala stavbou roku v prestižní Grand Prix architektů 2015. A není divu. Jednoduchá moderní stavba skvěle zapadá do okolního prostředí a zároveň respektuje potřeby svých obyvatel. Kompaktní otevřený interiér sjednocují smrkové palubky. V podkroví je potom umístěna galerie na spaní.

Modulární chata s výhledem na australské Alpy dokonale zapadá do krajiny. Domek stojí mimo civilizaci i inženýrské sítě. Majitelé si proto vystačí s energií ze solárních panelů a dešťovou vodou. Zaměrně oprýskaný vzhled budí dojem, jako by tu chatka stála odjakživa.

V lesích mezi dánským pobřežím a jezerem Arresø leží letní dřevěná chata od studia Christensen & Co. Celý prostor je příjemně prosvětlený a otevřený díky prosklené stěně. Interiér plynule navazuje na venkovní část prostornou terasou. Majitelé si tak můžou naplno vychutnat okolní přírodu a poslouchat šumění lesa. Celá chata má jen 64 m², ale úplně to pro běžné potřeby stačí.

Co je malé, to je hezké. Tímto heslem se řídili architekti Olson Kundig Architects při navrhování soukromé chaty pro spisovatele na ostrově ve státě Washington. Zadání bylo jasné – nerušené místo v přírodě dál od civilizace a zároveň dostatek prostoru pro psaní. Přesně to se povedlo.

Chata na vodě od studia NRJA byla speciálně navržena pro dlouhá litevská léta. Díky celodřevěnému provedení působí moderně a homogenně. Celá stavba je navíc energeticky soběstačná, a to především díky vodnímu zdroji. Majitelé tak mohou pobývat přímo v blízkosti přístavu a kotvit vlastní loď doslova u domu.

ab
ab
ab
ab
ab