Kategorie

Mladí míří do Prahy, rodiny s dětmi na venkov

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že do hlavního města se stěhuje stále více lidí, než kolik jich město opouští. Za první čtvrtletí přibylo 12 850 lidí. Hlavní skupinou jsou mladí lidé v produktivním věku.
Praha láká hlavně díky bohaté nabídce pracovních příležitostí. Lidé do Prahy přijíždějí převážně za konkrétní pracovní nabídkou. Jde hlavně o lidi, kteří nemají vlastní rodiny a patří mezi ekonomicky nejaktivnější. Většina lidí tu začíná v pronájmu, poté si pořizují vlastní bydlení v metropoli a jakmile se stávají ekonomicky stabilní, stěhují se s rodinou za Prahu.

Velké množství cizinců

Z nových přistěhovalců čítají cizinci přes sedm tisíc. Nejvíce je jich z Ukrajiny, Ruska a Vietnamu. V tom čísle jsou zahrnuti všichni cizinci, kteří se zde přihlásí k dlouhodobému pobytu nad devadesát dní.

Byt v centru města hlavně pro pracovně vytížené

Statistika potvrzuje, že byt co nejblíže centru v Praze je ideálem zejména u velmi zaměstnaných mladých lidí. Dobře situované rodiny s dětmi naopak stále častěji vyhledávají venkov v blízkosti Prahy. V samém centru metropole - v Praze 1 - se jako v jediné pražské městské části letos zatím dokonce vystěhovalo více lidí než jich do lokality přišlo. Nejlépe z celého žebříčku naopak dopadla Praha 4, kam se lidí přistěhovalo nejvíce - téměř sedmnáct set. Dalšími oblíbenými čtvrtěmi jsou Praha 6 a Praha 10.

Praha v číslech

V hlavním městě  za první tři měsíce přibylo díky stěhování 6176 lidí. O dalších sto pět se obyvatelstvo rozrostlo díky přirozenému přírůstku. V současné době tak v metropoli žije 1 194 407 Pražanů.
  • Město má 1 194 407 obyvatel
  • Přistěhovalo se 12 850 lidí (můžů: 7190, žen: 8538, cizinců: 7385)
  • Odstěhovalo se 6674 lidí
  • Narodilo se 2971 dětí
  • Zemřelo 2866 lidí
  • V Praze celkem přibylo 6281 lidí
Zdroj: Český statistický úřad
ab
ab
ab
ab
ab