Kategorie

Ministerský program Eko-energie zvýhodní biomasu a bioplyn

V příštích sedmi letech získají podnikatelé v oblasti energetiky z nového programu Eko-energie ministerstva obchodu a průmyslu 4 miliardy korun. Dotace půjdou hlavně na zvyšování účinnosti už stávajících klasických zdrojů energie, další část státních podpor bude určena v prvé řadě malým vodním elektrárnám, získávání energie z biomasy a bioplynu.
Radovat se ovšem nebudou zájemci o výstavbu větrných nebo solárních elektráren. Tyto zdroje nejsou pro ministra Martina Římana prioritou. Dokonce se domnívá, že ohrožují energetickou soběstačnost středoevropských zemí. "Priority jsme stanovili podle znaleckých analýz, podle poměru výkonu k ceně a dostupnosti obnovitelných zdrojů," prohlásil ministr.

Sluneční a větrná energie na chvostu

Pro solární energii nemá Česko podle Římana příhodné podmínky. A údajnou nebezpečnost zaměření na větrnou energii ilustroval na příkladu Německa. "Nastavěli tam obrovskou kapacitu větrných elektráren, která odpovídá dvaceti turbínám v Temelíně. Jenže jejich výkon kolísá a výpadky dodávek elektřiny jdou na vrub této energetické politiky," prohlásil. V Německu přitom růst větrného průmyslu pokračuje. Šéf tamního profesního sdružení Peter Ahmels pro ČTK potvrdil, že obor letos nabídne lidem dalších šest tisíc pracovních míst. Už teď odvětví zaměstnává 74 tisíc lidí. Vítr kryje šest procent veškeré spotřeby energie.

Říman věří atomu

V Česku se všechny obnovitelné zdroje dohromady podílejí na výrobě elektřiny asi čtyřmi procenty. Podle Římana je nejlepším ekologickým zdrojem jaderná energie a výtky proti ní nejsou podle něj věcné, ale jen ideologické. To, že ministerstvo dříve podporovalo větrné i sluneční zdroje, považuje za chybu. Zdroj: iHNed.cz
ab
ab
ab
ab
ab