Rostoucí počet aut je problémem mnoha velkoměst. Zhoršuje se znečištění ovzduší, není možné vytvářet stále nová a nová parkovací místa a lidé mají menší vztah k veřejnému prostoru. Je jasné, že vývoj takto nemůže pokračovat donekonečna.
Parky a zelené cesty
V Hamburku už si to uvědomili před nějakým časem a dbají na to, aby dostatečnou plochu města tvořily parky, dětská hřiště, zahrady, sportoviště a jiná místa, kde se lidé setkávají a mohou relaxovat, aniž by byli obklopeni auty nebo zástavbou. Během dvou desítek let by všechna tato místa měla být rozšířena a pohodlně propojena tak, aby vůbec nebylo nutné se mezi nimi pohybovat autem. Plán tohoto propojení nese název Grünes Netz neboli "Zelená síť". Mnohá velkoměsta dnes mají takzvané zelené okruhy, Hamburk ovšem plánuje zasítění, které by spojilo celých čtyřicet procent plochy města.
Pohodlně celým městem
Cílem je co možná nejvíce zpříjemnit obyvatelům pohyb po městě jinými prostředky než motorovými vozidly a motivovat je tak k tomu, aby nejezdili všude autem. Celý systém bude vystavěný na městské hromadné dopravě a umožní také pohodlné a překvapivě rychlé cestování na kole, případně pěšky. Mluvčí oddělení pro urbanistické plánování Angelika Fritschová řekla britskému deníku The Guardian, že zelená síť protkne město od samotného centra až po jindy opomíjená předměstí. Ti, kdo chtějí, tak budou moci objevovat prakticky celé město, aniž by museli nasednout do auta nebo příliš dlouho čekat na MHD.
Myslet do budoucna
Kromě lidí mají z těchto plánů těžit i menší živočichové. Zelené cesty umožní bezpečnější migraci a sníží se riziko, že zvířata budou hynout pod koly aut nebo ohrožovat dopravu. Povede se tyto plány skutečně během dvaceti let realizovat? Hamburk by si mohl vzít příklad z dánské Kodaně, která už teď úspěšně směřuje k vizi zeleného města. Stejně jako ostatní přímořská sídla totiž čelí rozhodnutí, jak připravit město na následky globálního oteplování a s ním spojených vyšších srážek a vzestupu mořské hladiny. Kodaňské řešení jde jasně cestou využití vegetace - zelené plochy si totiž s vodou poradí lépe.
Zdroj: The Guardian