Kategorie

Máte raději srpchu, nebo vanu?

Sprcha je často praktičtější, rychlejší, o větší kontrole nad spotřebou vody nemluvě. Vana však má také svoje výhody.
Je patrné, že vana neslouží jen ke koupeli, ale v dnešní uspěchané době také k relaxaci. Velmi účinné a uvolňující jsou právě bylinkové koupele nebo solná lázeň.

Masážní vany pro relaxaci

Velký nárůst v dnešní době zaznamenaly hydromasážní vany, které jsou podobně jako sprchové kouty vybaveny sérií trysek napomáhajících uvolnění svalů unaveného těla. Existují v podstatě tři základní typy masážních van – vířivé, jejichž trysky vhánějí do vany silným tlakem vodu, dále perličkové, které vhánějí místo vody vzduchové bubliny, a kombinované. Trendem ve vývoji moderních van je jejich anatomické tvarování, dálkové ovládání masážních prvků nebo ohřev a dezinfekce vody. Často bývají vybaveny madly a podhlavníky.

Různorodost materiálů i tvarů

U nás je nejčastějším provedením vana smaltovaná. Důležitým faktorem při jejím výběru je tloušťka materiálu, která ovlivňuje její stabilitu. Při nízké stabilitě (tedy malé tloušťce) může smalt praskat a hrozí, že se vytvoří spáry mezi vanou a zdí. Smaltovaná vana je odolnější vůči chemikáliím a vykazuje také delší životnost. Druhým častým provedením je vana akrylátová (odolný plast). Mezi její nevýhody patří kratší životnost, tedy i záruka, a nižší odolnost vůči chemikáliím. Tento typ vany je oproti smaltovaným levnější. K dostání jsou i vany kamenné, které jsou naopak dražší. Existují různá tvarová provedení – vana obdélníková, oválná, rohová a asymetrická, která stejně jako u sprchových koutů napomáhá využít jakýkoliv prostor.

Nepořizujte si vanu za každou cenu

Při nákupu vany byste měli znát maximální možné rozměry, které může ve vaší koupelně vana zaujímat. Pokud máte malou koupelnu, lze i do takového prostoru vanu umístit. Pozor ovšem, aby vana nebyla natolik malá, aby vám koupání neznepříjemnila. Než si pořídit maličkou vanu do koupelny 2 × 2 m, tedy typického panelákového rozměru, je lépe investovat do většího luxusnějšího sprchového koutu. Pokud jde o ceny, pohybují se podobně jako u sprchových koutů. Tedy klasické provedení se pohybuje od cca 6 000 Kč a luxusní okolo 100 000 Kč. Cena je opět odvozena od materiálu, velikosti a příslušenství.

Poslední rozhodnutí

Nyní záleží již jen na dvou faktorech, zda si vyberete vanu, sprchu či obojí. Těmito faktory jsou rozměr vaší koupelny a vaše preference. Cena nehraje při volbě jednotlivých řešení rozhodující roli, jelikož se pohybuje v podobných relacích. Jestliže si bez ranní sprchy a večerní relaxační lázně nedokážete představit svůj den a prostor koupelny vám to dovolí, vybavte svou koupelnu vanou i sprchovým koutem a nechte se jimi opečovávat podle vaší aktuální nálady.

ab
ab
ab
ab
ab