Obecně je asi jasné, že bydlení ve velkých městech stojí několikanásobně více než ve městech menších. I přes tento fakt se ale miliony lidí rozhodnou investovat větší částku a zvolí si ten dražší život. Domácnosti ve větších městech a v Praze utratí měsíčně v průměru 15 000 až 20 000 korun, zatímco domácnosti na vesnicích či menších městech tak hluboko do kapsy sahat nemusejí, výdaje se pohybují mezi 10 000 až 15 000 korunami.
Co se týká dostupnosti, panuje zde velký mýtus, že lidé z menších měst nemají kde nakoupit. Průzkum dokazuje, že hypermarket je do čtvrt hodiny dostupný 36 procentům respondentů, do půl hodiny se do většího obchodu dostane pak až okolo 80 procent domácností.
O něco horší je dostupnost do základních škol. Možná trochu překvapivě jsou nejspokojenější právě lidé z menších měst, nejméně lidé z vesnic, které jsou na tom se spokojeností jako lidé z Prahy. Komplikovanější to mají lidé z vesnic také s přístupem ke zdravotnictví, do pěti minut se do nemocnice dopraví jen 1 procento lidí, v Praze je to o 12 procent více.
Není proto asi překvapením, že lidé z menších měst či vesnic vydají více peněz na dopravu (vlastní auto či používání veřejné dopravy). Zaplatí zhruba 2 000 až 5 000 korun měsíčně, lidé z větších měst si vystačí pouhými 2 000 korunami.