Kategorie

Lidé postižení vichřicí mohou dostat od státu až 78 150 Kč

Až 78 150 korun mohou nyní dostat od státu lidé, kterým nedávná vichřice poničila domov nebo vzala střechu nad hlavou. Lidé mohou požádat o dvě mimořádné dávky na sociálních odborech pověřených obecních úřadů. Peníze by pak měli obdržet do několika dnů.
"Výše pomoci se stanoví s přihlédnutím k majetkové situaci a příjmu žadatelů," uvedl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Podle něj potřební finanční pomoc od státu dostanou i tehdy, pokud měli byt pojištěný. Mimořádná dávka má totiž pomoci překlenout dobu, než pojišťovna náhradu škody vyplatí. Roli nehraje ani to, zda dům či byt postiženým vichřicí nepatřil. "Jestli mají lidé stromem zavalenou střechu, byť je dům obecní, tak mohou peníze použít na odstranění problému, aby mohli bydlet, a to bez ohledu na to, jestli je to jejich dům nebo ne," řekl Nečas. Ministerstvo zatím neví, kolik lidí by mohlo pomoc potřebovat a mimořádné dávky získat. Podle Nečase by měli potřebné vyhledávat i úředníci sociálních odborů obecních úřadů. Sami by jim měli mimořádné dávky nabídnout a pomoci jim s vyplněním formulářů, které jsou k dispozici i na adrese www.portal.mpsv.cz.

Zákon o hmotné nouzi

S mimořádnou okamžitou finanční pomocí při přírodních katastrofách či požárech počítá nový zákon o hmotné nouzi, který platí od ledna. Lidé, které postihla například povodeň či vichřice, mohou jednorázově získat až 46 890 korun, tedy patnáctinásobek životního minima. Na pořízení nezbytného vybavení domácnosti jim stát může naráz či ve splátkách poskytnout až 31 260 korun, tedy desetinásobek minima. Celkem tak mohou získat až 78 150 korun.

S následky vichřice pomůže stát

Zkrátka by neměla přijít ani města a obce

Pomoc obcím a městům chystá pak ministerstvo pro místní rozvoj. Podle ministra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) by jim mohlo u objektů, které nebylo možné pojistit, nahradit až 80 procent škody. Nečas uvedl, že vláda se bude situací obcí a měst zabývat. Podle něj bude "bezesporu schopna uvolnit finanční rezervy pro nejdůležitější případy", a to například na obnovu infrastruktury. Na lednové dávky v hmotné nouzi a na příspěvky pro zdravotně handicapované a seniory poslalo ministerstvo práce krajům a obcím začátkem ledna 2,4 miliardy korun. Podle Nečase je nyní připravena částka 1,6 miliardy korun, která je nachystána na únor, v případě potřeby je možné poskytnout ji krajům a obcím okamžitě.
ab
ab
ab
ab
ab