Kategorie

Léto - nejvhodnější období pro nákup krbových kamen

Sice se o tom v horkých letních měsících nechce moc přemýšlet, ale toto období je nejvhodnější pro výběr a instalaci krbových kamen.

Na podzim už totiž bývá většinou pozdě a zahájení topné sezóny byste nemuseli stihnout. Jak si krbová kamna vybrat? Topení dřevem je čím dál populárnější. Majitele domů většinou láká jeho nízká cena, dobrá dostupnost i jednoduchá manipulace. Moderní spotřebiče nabízí komfortní obsluhu, vysokou účinnost a možnost krbovou vložku či krbová kamna dobře regulovat. Topit tak lze jednoduše a efektivně bez nutnosti neustále přikládat. Při rozhodování, co si pořídíte, by však roli neměl hrát jen design krbových kamen nebo vložky, ale především jejich výkon a také způsob, jak chceme dům či byt vytápět.  Přestože vlastní topení v krbových kamnech je snadné, jejich výběr snadný rozhodně není. V potaz je nutné vzít nejen vysněnou podobu kamen, ale také jeho výkon, způsob vytápění, možný tah komína, průměr kouřovodu a také skutečnost, jak velký prostor potřebujete vytápět a nakolik stavba dokáže udržet teplo. Už při základním rozhodování se proto vyplatí přizvat si odborníka, jenž zváží všechny potřebné faktory a navrhne optimální řešení.

Výkon vždy podle velikosti prostor a tepelné ztráty domu

Základním kritériem pro volbu výkonu krbových kamen je velikost prostor, které budou vytápět. V potaz je ale nutné vzít i věk stavby – u starších objektů je obvykle nutno počítat s tím, že zdivem uteče větší část tepla než u novostaveb, a výkon kamen tomu proto přizpůsobit. Kamna s nízkým výkonem prostor nedokážou vytopit; ta s výkonem naddimenzovaným ho naopak přetápějí. V prvním případě snaha o zvýšení výkonu a získání více tepla tak, že se dlouhodobě otevřou všechny přívody vzduchu, zatíží konstrukci kamen a sníží jejich životnost, nadměrně také vzroste spotřeba paliva. Příliš vysoký výkon kamen a s tím související přetápění prostor zase ústí do „škrcení“ přívodu vzduchu do kamen. Výkon se tak sice sníží, ale nedokonalým spalováním se kamna a komín zanášejí dehtem, rostou tak náklady na jejich čištění. Při úvaze o výkonu vašich budoucích kamen je nutné vzít v úvahu také tepelnou ztrátu domu. Tu najdete uvedenou v projektové dokumentaci, nebo vám ji spočítá odborník - energetický auditor či poradce.

Teplovodní nebo teplovzdušné?

Teplovzdušná krbová kamna jsou určena především pro lokální vytápění místnosti. Pomocí trubkového systému, v němž proudí teplý vzduch, umožňují rovnoměrně rozdělit teplý vzduch nejen po místnosti, kde stojí kamna, ale také do dalších místností. Základem teplovodních krbových kamen je možnost jejich napojení na původní nebo nový teplovodní rozvod. Díky tomu umožňují stát se hlavním zdrojem tepla pro celý dům. Zdroj obrázků: HS flamingo

ab
ab
ab
ab
ab